Berkin Elvan Davası: Davaya Berkin’le İlgili ‘Terörist’ Tweeti’ni Beğenen Hakim Atandı

 

DİKEN

Canan Coşkun

Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın faili olduğu gerekçesiyle yargılanan polis Fatih Dalgalı’nın davasına, Berkin’e ‘terörist’ denen bir tweet’i beğenmiş Galip Mehmet Perk hakim olarak atandı.

Mahkemenin önceki başkanı Canel Rüzgar, davanın karar aşamasında Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay’a atanmıştı. Elvan ailesi, bu adımın davaya açık bir müdahale olduğunu savunmuştu.

Perk, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen Şubat 2020’de beraat kararıyla sonuçlanan Gezi Parkı eylemleri davasının hakimiydi. Bu davaya baktığı sırada  kendisinin ismiyle açılmış bir Twitter hesabından Berkin Elvan için ‘terörist’ ifadesinin kullanıldığı bir paylaşım beğenilmişti. Aynı hesaptan AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in Gezi Parkı eylemlerini hedef alan paylaşımı da beğenilmişti.

Bu durum Gezi Parkı davasında dile getirilmiş, bunun üzerine söz konusu hesap kapatılmıştı.

HSK Soruşturması Geçiriyordu

Hakim Perk’in başkanlığını yaptığı heyet, 18 Şubat 2020’de Gezi Parkı eylemleri davasında aralarında işadamı Osman Kavala’nın da bulunduğu dokuz kişi hakkında beraat kararı vermişti. Bu kararın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Gezi davasında verilen kararla ilgili konuşarak şunları söylemişti: “Bu (Gezi eylemlerini kastediyor) masum bir ayaklanma hadisesi değildir. Ciddi anlamda perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tiplerdir. Bunun malum Türkiye ayağı (Osman Kavala’yı kastediyor) hapisteydi. Onu bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar.”

Aynı gün akşam saatlerine doğru HSK, dava kapsamında beraat kararı veren üç hakim için inceleme ve soruşturma izni vermişti.

Yayınlanma tarihi

19 January 2021

Kategori Listesi