Berkin Elvan Davası’nda Tanıktan Sanığa ‘Abi’li Hitap

[Haber görseli]

CUMHURİYET
Tanık polislerin dinlendiği duruşmada tanıkların sanık polis Fatih Dalgalı ile ilgili sorulan sorulara “bilmiyorum, hatırlamıyorum” şeklinde cevaplar vermesi üzerine Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan isyan etti. Elvan, “Yalan şeylerle namus şeref üzerine yemin ediyor. Nerede sizin namusunuz? Hepiniz çocuk katilisiniz” dedi. Baba Sami Elvan ise mahkeme başkanına, “Bizi bir kere daha mezara sokuyorsunuz görüntüleri izleterek. O zaman bize gelmeyin deyin çünkü bunlar yalan söylüyor. Yüreğim yanıyor” dedi.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fatih Dalgalı Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Duruşmaya HDP Milletvekili Oya Ersoy, CHP İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul ve taraf avukatları katıldı.

‘Raporluydum’

İlk olarak tanık polis Davut Arslan dinlendi. Arslan olay döneminde ZET’çi polis olarak görev yaptığını söyleyerek, “O gün Taksim’de görevliydim. Olaylara müdahale ederek Mecidiyeköy’e kadar geldik. Okmeydanı’na kesinlikle geçmedim. Ayağıma taş gelmesi sonucu yaralandım. Dört gün rapor aldım” dedi. Olay günü görüntülerini izleyen Arslan sanık Fatih Dalgalı’yı tanımadığını, görüntülerdeki kişinin ise Dalgalı olmadığını söyledi.

‘Hatırlamıyorum’

Tanık polis Saltuk Seki ise olay günü görevli grup şeflerini vs. hatırlayamadığını söyledi. İki sene kadar aynı grupta çalıştığını aktaran Seki, “Fatih Dalgalı ile birlikte çalışmış olabilirim. Hatırlamıyorum. Grupta kimlerin gazcı olarak çalıştığını hatırlamıyorum. Olay günü nerelerde çalıştığımı ise hatırlamıyorum. O dönem çok yoğun çalışıyorduk” diye konuştu Fatih Dalgalı’yı SEGBİS’te gören tanık Seki, kendisini tanımadığını söyledi.

Tanıktan sanığa ‘abi’li hitap

Tanık polis Taner Yirik ise sanık Fatih Dalgalı ’ya abim diye hitap ederek beyanda bulundu. Mahkeme başkanının, “Daha önce ifade verdiniz mi?” sorusu üzerine Yirik, “Çevik kuvvette ifade verdik. Bu ifade abimiz hakkında idari soruşturma olduğu için alınmış olabilir” dedi. Gezi olaylarında Mecidiyeköy civarında görev yaptıklarını aktaran Yirik, “Okmeydanı’ndaki grup sıkışınca oraya geçiyorduk. Fatih abimiz grubun ZED’çisiydi. Grup amirimiz Yusuf Uyanık’tı. Fatih abi ZED silahı kullanıyordu. Grupta tek ZED’ci Fatih abiydi. Kendisi gruptan ayrılmadı” dedi. Avukatların, “Fatih Dalgalı’nın telefon sinyalinin olay yerinden geldiğini” söylemesi üzerine tanık Yirik, “olay yeri bizim bulunduğumuz yere 300 m uzaktaydı. Baz istasyonları 300 m bir farkla aynı yerden sinyal verebilir ” diye konuştu.

‘Tanıyamadım’

Tanık polis Ferdi Baykal ise Fatih Dalgalı’yı tanımadığını olay günü ise Okmeydanı’nın iç kısımlarına hiç girmediğini belirtti. Olay günü görüntüleri izleyen Baykal, “Kolu sargılı kişiyi daha önce görmüştüm. Görüntülerdeki diğer kişiyi ise tanıyamadım” ifadelerini kullandı.

Olay döneminde çevik kuvvet grup şefi olarak görev yapan tanık polis Yusuf Uyanık ise Bayrampaşa’da Fatih Dalgalı ile beraber çalıştığını söyledi. Olay sırasında nasıl davranılması gerektiğine ilişkin talimatların grup komiseri tarafından verildiğini belirten Uyanık, “Fatih Dalganı’nın gruptaki görevini hatırlamıyorum. Gezi olaylarında yoğun çalıştığımız İçin kimle nasıl, ne şekilde çalıştığımızı bilmiyorum. Olayın üzerinden 5-6 yıl geçti. ZED kullananın Fatih Dalgalı olup olmadığını hatırlamıyorum. Grup komutanı yanımızda değilse ZED kullanılmaz. Birlik birbirinden ayrılmaz” dedi.

‘Yüreğimiz yanıyor’

Tanıklarım sanık polis Fatih Dalgalı ile ilgili sorulan sorulara “hatırlamıyorum” şeklinde cevap vermesi üzerine Gülsüm Elvan tepki göstererek, “Yeter ya. Yalan şeylerle namus şeref üzerine yemin ediyor. Nerede sizin namusunuz? Hepiniz çocuk katilisiniz” diyerek duruşma salonundan çıktı. Baba Sami Elvan ise, “86 yılında 40 kişilik bir işte çalıştım. 87’de ayrıldım. Sizlere en az o dönem çalıştığım 10 kişinin simini sayarım. Bu kardeşim yemin ederek yalan söylüyor. Siz buna nasıl inanıyorsunuz. Görüntüleri izlerken yalan söylüyorlar. Mantığım almıyor. Siz gelmeyin deyin biz gelmeyelim. Bizi bir kere bir kere daha mezara sokuyorsunuz görüntüleri izleterek. O zaman bize gelmeyin deyin çünkü bunlar yalan söylüyor. Yüreğim yanıyor. Sizin göreviniz adalet dağıtmak. Ben adalete açım yargıç bey” dedi.

Mahkeme sanık polisin tutuklanması yönündeki taleplerin reddine karar vererek, dosyanın da bilirkişiden dönmesinin beklenmesine karar verdi. Gelecek celse tanıkların dinlenmesine devam edilecek.

Yayınlanma tarihi

28 November 2018

Kategori Listesi