Berkin Elvan Dosyası Sona Yaklaşıyor

DUVAR

Tanık Yalçın Şengör, “Okmeydanı bölgesinde görev yaptınız mı?” sorusuna “Tam hatırlamıyorum. Olayın olduğu günlerde her yere gittik” diye yanıt verdi. Aynı şekilde “ZET tüfeği kullandın mı?” sorusuna da “Tam hatırlamıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri devam ederken 16 Haziran 2013’te İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. 269 gün komada kalan Berkin Elvan 11 Mart 2014’te yaşamını yitirdiğinde 15 yaşındaydı. Berkin Elvan’ın ölümünden 3 buçuk yıl sonra tamamlanan iddianame, 20 Aralık 2016’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 6 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşti. İddianamedeki tek sanık olan ve hala Van’da görev yapan polis memuru Fatih Dalgalı’nın TCK 82/1 maddesi kapsamında “olası kastla öldürme” suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davanın 15. duruşması, 13 Kasım 2019’da İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘TANIMAM İMKANSIZ, HATIRLAMIYORUM…’

Sanık olduğu iddia edilen görüntülerdeki kişinin eylemi sırasında ZET tüfeği kullanımı sebebiyle yönetmeliklere, talimatlara aykırı hareket edip etmediği hususunda İzmir Foça Jandarma Okulu Komutanlığı’nda görevli gaz tüfeği eğitmenleri tarafından hazırlanan raporun sonucu mahkemeye sunuldu.

Raporda, polisin biber gazı silahı kullanmada eğitimli olduğu ve “kanuni sınırların bilincinde hareket ettiği”, uygulamadan doğacak hukuki boyutları yorumlayacak seviyede personel olduğunun anlaşıldığı, nişan alıp almadığının tespit edilemediği ve bu konudaki gerçeği “ancak polisin kendisinin bileceği” sonucuna varıldı.

Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nden SEGBİS’le bağlanılan 1990 doğumlu Yalçın Şengör’e görevi esnasında nerelerde bulunduğu soruldu. Şengör, olayın üzerinden 6 yıl geçtiğini, gün içerisinde farklı yerlerde bulunduklarını söyledi. Sanık Fatih Dalgalı’yı tanımasının mümkün olmadığını ifade etti: “Çevre illerden de çevik kuvvet gelmişti. 3 bine yakın personel vardı. Benim ekibimde 20- 25 personel vardı. Tanımam imkansız. Hatırlamıyorum.”

Tanık Şengör, “Okmeydanı bölgesinde görev yaptınız mı?” sorusuna “Tam hatırlamıyorum. Olayın olduğu günlerde her yere gittik” diye yanıt verdi. Aynı şekilde “ZET tüfeği kullandın mı?” sorusuna da “Tam hatırlamıyorum” şeklinde yanıt verdi.

Tanığa görüntüler detaylı şekilde izletildi. Tanık ifadesini yineledi: “Kendi ekibimde 20-25 kişi vardı. Onun haricinde tanımam imkansız.”

‘KARAR AŞAMASINA GELDİK’

Tanığın dinlenmesinden sonra mahkeme başkanı yargılamanın bir an önce bitmesi için çabaladıklarını, mahkeme tarafından geciktirme olmadığını, başından beri duruşma günlerini yakın tarihlerde verdiklerini anlattı. En son gelecek Adli Tıp Kurumu raporundan sonra taraflara esasa ilişkin taraflara süre vereceklerini sonrasında savcıdan mütalaa alıp, karar aşamasına geleceklerini ifade etti. “Dosya yüzde 80-90 bitmiş durumda” dedi.

15. duruşması görülen davada dinlenecek bir tanık kaldı. Diğer iki sanığın FETÖ ile ilgili olarak kaçak oldukları mahkeme tarafından açıklandı.

RAPOR, SANIĞIN NİŞAN ALDIĞINI SÖYLEMEKTEN İMTİNA EDİYOR

Elvan avukatlarından Can Atalay söz alarak şunları söyledi: “Mahkemenizin yaptığı keşfi boşa çıkarmaya çalışıyorlar. Dosyaya müdahale etme çabasının somut bir aşamasında jandarma rapor düzenleyemediğini söyledi. Jandarma ve kolluk arasında tartışma yaşandığına tanık olduk. O tartışma bize polisin bu dosyaya müdahalesini gösteriyor. Kolluğun polis kanadı gerçeğin ortaya çıkmaması için uğraşıyor. Paralel atış mıdır? Keşif mahallini gördü heyetiniz. Bu rapor atış paraleldir diyor. Atışı yapan çocuğun bulunduğu yer arasında günlük tabirle bayır aşağı durum olduğu gözardı ediliyor. Olay anında toplumsal gösteri, kalabalık bulunmamaktadır. Bu rapora yazılmamış. Rapor defaatle sanık Fatih Dalgalı’nın atış yaparken kafasını sağa eğdiğini söylüyor fakat nişan aldığını söylemekten imtina ediyor. Olay anında çocuğa sağlık hizmetinin verilmesinde en ufak bir girişimde bulunmuyorlar. Bu kastın niteliğini ortaya koyan bir husustur.”

Yayınlanma tarihi

13 November 2019

Kategori Listesi