Berkin Elvan Soruşturmasında Flaş Gelişme

CUMHURİYET

Beş aydır isim vermeyen emniyete savcılık isim bildirdi. 20 polisin isimini emniyete gönderen savcılık, bu polislerin resmi kıyafetli fotoğraf ve kamera görüntülerinin gönderilmesini istedi.

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada emniyetin görüntülerde yer alan polislerin ismini bildirmemesi üzerine savcılıktan ilginç bir hamle geldi. Görüntüler üzerinde inceleme yapan Ulusal Kriminal’in raporunda eşkalleri belirlenen 3 polis ile dosyada isimleri bulunan ve eylemlere müdahale ettikleri öne sürülen ZET’çi polislerin de yer aldığı 20 polisin isimini emniyete gönderen savcılık, bu polislerin resmi kıyafetli fotoğraf ve kamera görüntülerinin gönderilmesini istedi. Fotoğraf ve kamera görüntüleri ile dosyadaki görüntüler üzerinde inceleme yapılarak 3 polisin kimlikleri tespit edilecek.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında savcı Mehmet Selim Kiraz, 23 Eylül 2014’te İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak olay yeri görüntülerinde eşkalleri tespit edilen 3 polis ile kimliği tespit edilen Kadir Eyüp Hambaloğlu’nun açık kimlik bilgilerinin ve adreslerinin savcılığa gönderilmesini istemişti. Savcı Kiraz’ın talebinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen emniyet tarafından polislerin açık kimliği ile ilgili savcılığa hiçbir bilgilendirme yapılmadı. Bunun üzerime Savcı Kiraz da dosyada bulunan görüntüler üzerinde Ulusal Kriminal Büro tarafından yapılan incelemede tespit edilen polislerle, dosyada isimleri yer alan ZET’çi polislerin de bulunduğu toplam 20 polisin ismini emniyete bildirerek resmi kıyafetli fotoğrafları ve kamera görüntülerinin çekilerek savcılığa gönderilmesini talep etti.

Soruşturma tıkandı

Gezi Parkı direnişi sırasında Okmeydanı’nda 16 Haziran 2013’te yapılan müdahalede, polisin attığı gaz bombası fişeğiyle başından yaralanarak 269 gün komada kalan ve yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ailesinin soruşturmada 4 polis memurunun görüntülerinin dosyaya sunulmasına rağmen kimliklerini bildirmeyerek soruşturmanın önünü tıkadıkları gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürü ve İstanbul Valisi hakkında yaptıkları suç duyurusu takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı. Kararda, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı şube müdürlüklerinden istenilen bilgilerin gizlendiğine veya kasten geciktirildiğine ilişkin delillere rastlanmadığı belirtilmişti.

Yayınlanma tarihi

27 February 2015

Kategori Listesi