Berkin Elvan’ın Vurulma Görüntüleri Yayınlandı

* Fotoğraf: Murat Kaynak / AA

BİANET

CHP’den Aygün ile Berkin Elvan’ın ailesi bugün Meclis’te basın toplantısı düzenledi ve Elvan’ın vurulma görüntülerinin Kriminal Büro tarafından hazırlanan videosunu izlettiler.

Berkin Elvan’ın vurulduğu ana ilişkin Ulusal Kriminal Büro incelemesinden geçen video görüntüsü yayınlandı. Videonun, olay yerini çeken TOMA’nın kamerasına ait olduğu açıklandı.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan ve avukatları Engin Gökoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Hüseyin Aygün ile birlikte bugün Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Kamera görüntüleri de toplantıda sinevizyon ekranından gazetecilere izletildi.

Görüntüleri ilk defa izleyen Gülsüm Elvan, “Eliniz kırılsın” diye bağırdı, rahatsızlanınca salonun dışına çıkarıldı.

Ateş eden polisler belli

Kriminal Büro kayıt çözümlemesinde, “ateş eden polislerin kesinlikle belli olduğunun” altını çiziyor.

Kriminal Büro, Berkin Elvan’ın vurulduğu yerden polislerin olduğu tarafa ya da başka bir yere, bomba, fişek, molotof, silah atılmadığını da ifade etti.

Görüntüler aylardır savcılıkta

Hüseyin Aygün, bu görüntünün dosyaya sunulalı aylar olduğunu belirten Aygün, polislerin isminin Cumhuriyet Savcılığı’na verilmediği için soruşturmanın tıkandığını söyledi.

“Bu görüntüler dosyaya sunulalı aylar oldu. İstanbul Emniyeti bu görüntülerde yer alan kişilerin yüzleri, fiziki halleri çok açık olduğu halde bu dört polisin isimlerini aylardır Cumhuriyet Savcılığı’na bildirmedi. O nedenle bu dosya tıkanmış durumda.”

“Berkin’i böyle duvarların altına gizlene gizlene korkakça öldürenler o kadar korkak ki, mahkemede savunma yapmaya, kendilerini savunmaya bile cesaret edemiyorlar.”

“Berkin’in annesi ve babası dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bu yüzden görüştüler. Cemil Çiçek ilgileneceğini söyledi, takip edeceğiz.”

“Bu polislerin bir an evvel mahkemeye isimlerinin verilmesi ve bir kamu davasının açılması lazım.”

Annesi ilk kez izledi

Eşi Gülsüm Elvan’ın bu görüntüyü ilk defa izlediğini belirten baba Sami Elvan, “Eşim ilk defa izledi bu görüntüleri, ben daha önceden izlemiştim. Eşim ve çocuklarım izlememişti. Anne yüreği dayanamıyor. Bu anneyi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve arkasındaki yandaşları her gün siyaset alanlarında konu yapıyorlar. Bizim çocuğumuzun üzerinden kimse bu şekilde prim yapmasın. Bunlar hakkında gerekli işlemleri, nerede bir hakkımız varsa da davamızı açacağız” açıklamasında bulundu.

Bingöl’e 5 kuruşluk dava

İsim açıklamadan sanatçı Yavuz Bingöl hakkında “5 kuruşluk tazminat davası açacaklarını” söyleyen Sami Elvan, “En son kişi hakkında da 5 kuruşluk dava açacağız. Neden Berkin’in hakkında, annesini yuhalayan kişiyi neden onuru etmiş, onun için ona 5 kuruşluk maddi ve manevi tazminat davası açacağız” dedi.

“Yok” denilen görüntü çıktı

Avukat Engin Gökoğlu da soruşturma dosyası hakkında bilgi verdi. Soruşturmanın birçok kez sürüncemede bırakıldığını söyleyen Gökoğlu, tanıkları kendilerinin bulduklarını, olaya ilişkin önce “yok” denilen görüntülerin daha sonra dosyaya konulduğunu ifade etti.

Gökoğlu, bir polis dışında diğer polislerin isimlerinin soruşturma dosyasına girmediğini savunarak, dosyanın dört savcı değiştirdiğini, ancak hiçbirinin tamamlayamadığını söyleyerek, olayın İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün sorumluluğunda gerçekleştiğini söyledi. (AS)

Yayınlanma tarihi

4 December 2014

Kategori Listesi