#BerkinElvanDosyasıNerede

BİANET

Berkin Elvan’ın ailesi, oğullarının vurulmasının üzerinden 533 gün, ölümünün ardından dokuz ay geçmesine rağmen halen dava açılmamasına tepki gösterdi. Twitter’da başlattıkları kampanyayla #BerkinElvanDosyasıNerede diye sordular.

Berkin Elvan 16 Haziran 2013’te başından gaz fişeğiyle vuruldu, 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti.

Ailesi bugün başlattığı kampanya ile faillerin neden halen tespit edilemediğini, neden iddianame yazılmadığını ve dava açılmadığını, soruşturmanın neden sürüncemede bırakıldığını sordu.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve dayısı Kenan Düzen imzalı metin şöyle:

“Berkin Elvan vurulalı 533 gün oldu. 533 gün sonunda ortada ne iddianame var ne de dava! Sadece sürüncemede bırakılan bir soruşturma… Berkin vurulduğu andan itibaren süren soruşturmada ciddi adımlar atılmadı, Berkin’i vuran polislerin görüntüsü bulunmasına rağmen kimlikleri hala tespit edilemedi. 533 gündür süren soruşturmada yapılmayan birçok hukuki ve adli işlem bulunmaktayken, yapılan en hızlı ve sürekli işlem savcıların sırayla görevden alınması oldu.”

“Dosyaya bazı polis birliklerinin fotoğrafları gönderildi. Ancak 9. ve 5. birlikte görev aldığı halde daha sonra ilişkisi kesildiği iddiasıyla bazı polislerin fotoğrafları gönderilmedi. İlişkinin kesilmesi fotoğrafların gönderilmesi önünde engel değil. Fotoğrafı istenen polislerin ilgili birlikte fotoğraflarının bulunmamasının mümkün olmadığını düşünüyoruz. Fotoğrafları, şüphelileri korumak için göndermedikleri kanısındayız.”

“Soruşturma evraklarının içerisinden de anlaşılacağı üzere olay hakkında bir idari soruşturma yürütüldü. Ancak her ne hikmetse bu idari soruşturmanın sadece bir bölümü savcılığa yollandı. İdari soruşturma raporunun tamamı nerede ve ne zaman savcılığa gönderilecek?”

Kampanya kapsamında Twitter’da #BerkinElvanDosyasıNerede şeklindeki hashtag yazılıyor. (AS)

Davaya kim müdahale ediyor?

Kampanya metninde şu sorular soruldu:

* Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davaya kimler müdahale ediyor?

* İddianamenin ortaya çıkması için gerekenler hangi amaca hizmet ederek kimler tarafından geciktiriliyor veya yok ediliyor?

* Berkin Elvan’ın vurulma anının bir başka emniyet aracının içinden çok daha net olarak görüntülendiği ve bu görüntülerin saklandığı ya da yok edildiği doğru mu?

* Berkin Elvan’ın vurulmasına ilişkin soruşturma evrakları kimlerin onayından, izninden, sansüründen geçiyor?

* Berkin Elvan dosyası nerede?

Ne olmuştu?

Berkin Elvan Gezi direnişi sırasında, 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda gaz fişeğiyle vuruldu, 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra 15 yaşındayken hayatını kaybetti.

Öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Faruk Bildirici’nin 12 Haziran’da Antalya’ya atanmasından sonra hiçbir işlem yapılmadı. Soruşturma üç ay savcısız kaldı. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın yeni makamına atanmasıyla soruşturma kaldığı yerden devam etti.

Savcı Kiraz, gaz fişeğinin atıldığı sırada olay yerinde bulunan polisleri belirledi ve Emniyet Müdürlüğü’nden kimlik bilgilerini istedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü polislerin kimlik bilgilerini vermedi.

Savcı Kiraz, bir polisin de Memur Suçlarına Soruşturma Bürosu’na giderek soruşturma kapsamında ve “şimdilik tanık olarak” 30 Eylül’de ifade vermesini istedi. Polis ifade vermeye gitmedi.

İdari soruşturmaya ait bilgi ve belgeler de adli soruşturmayı yürüten savcılığa tam olarak iletilmedi.

Yayınlanma tarihi

1 December 2014

Kategori Listesi