Berkin’i Vurmakla Suçlanan Polisler: “Biz Hiç Gaz Atmadık”

BİANET

15 yaşına basan ve 230 gündür komada olan Berkin Elvan’ı gaz fişeğiyle vurmakla suçlanan polisler savcıya ifade verdi, “Gezi olayları boyunca hiç gaz kullanmadıklarını, atmadıklarını” söylediler.

– Eğitimini aldım ama Gezi olayları boyunca hiç gaz atmadım.

– O gün orada görevliydim ama hiç gaz kullanmadım.

– Orada görev yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Tutanakta yazıyorsa yapmış olabilirim.

– Çok yoğun çalıştık, her görev yaptığım yeri hatırlamıyorum.

– Berkin’in yaralandığından haberdar değildim.

– Ben yaralamadım.

– Bilmiyorum.

– Hatırlamıyorum.

Berkin Elvan’ın yaralandığı 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda görev yapan polisler, dün savcıya ifade verdi. Polislerin hepsi yukarıdaki cümlelerle ifade verdi, “olayı bilmediklerini, kendilerinin gaz atmadığını” ileri sürdüler.

Yedi polis, sıfır bilgi

Emniyet Müdürlüğü, olay günü olay yerinde ve saatinde görev yapan yedi çevik kuvvet polisini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Savcı Abdullah Yıldırım, dün yedi polisin ifadesini aldı.

Polislerden sadece biri Gezi direnişi boyunca gaz bombası attığını, ancak Okmeydanı’nda görev yaptığı sırada gaz atmadığını söyledi. Diğer altı polis ise Gezi direnişi boyunca hiç gaz kullanmadıklarını anlattı.

Polislerin neredeyse birbirinin aynı olan ifadelerinin özeti şöyle:

“İddia edildiği gibi Berkin Elvan’a gaz fişeği ile ateş ederek yaralanmasına sebebiyet vermedim.”

“O günlerde çevik kuvvet olarak bütün Gezi olaylarına müdahale ediyorduk. Dolayısıyla müdahale ettiğim olayları tek tek hatırlamam mümkün değil. Burada görev yapıp yapmadığımı da hatırlamıyorum. Görev listesinde ismim varsa, doğrudur.”

“Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ndeki vatandaşlara herhangi bir müdahalede bulunduğumuzu da hatırlamıyorum.”

“Şahsın nasıl yaralandığını bilmiyorum, birinin yaralandığını da bilmiyordum. Ben yaralamadım.”

Polisler gaz atmamış!

Yedi polisten altısı, Haziran ayı boyunca hiçbir yerde gaz atmadıklarını iddia etti:

“Gaz kullanımı konusunda hizmet içi eğitim aldım ama Gezi olayları boyunca herhangi bir şekilde, tüfekli veya tüfeksiz olarak gaz kullanmadım.”

Sadece bir çevik kuvvet polisi gaz kullandığını, ancak 16 Haziran’da Okmeydanı’nda “kesinlikle gaz tüfeği kullanmadığını” söyledi. Ancak olayı hiçbir şekilde hatırlamadığını da ekledi.

Ne olmuştu?

İstanbul Okmeydanı’nda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde 16 Haziran 2013’te polis saldırısında başının arkasından yaralanan Elvan hastaneye kalbi durmuş olarak getirilmişti. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyata alınan Elvan beyin kanaması geçirdi. Elvan, 230 gündür komada. 13 Kasım 2013’te dördüncü kez ameliyata alındı.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yürütüyor. Ancak savcılık, Elvan ailesinin avukatlarının, “polislerin ‘işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini, bu suçlamalarla soruşturma yürütülmesi gerektiğini’ belirten suç duyurusunu dikkate almadı.

Polisler, Türk Ceza Kanunu’nun 256/1. maddesi uyarınca “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması”yla suçlanıyor.

Soruşturmanın eski savcısı Adnan Çimen, görgü tanıklarına, “Berkin Elvan’ın cebinde veya elinde molotof, taş, torpil gibi maddeler var mıydı? Molotof attı mı?” diye sormuştu.

Berkin Elvan, 5 Ocak’ta 15 yaşına bastı. (AS)

Yayınlanma tarihi

31 January 2014

Kategori Listesi