Berkin’in Vurulma Anına Dair Yeni Görüntüler

BİANET

Gezi direnişi sırasında gaz bombasıyla öldürülen Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin yeni görüntüler kamuoyu ile paylaşıldı.

Gezi direnişi sırasında 16 Haziran’da Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombası kapsülü nedeniyle ağır yaralanan ve 11 Mart’ta hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın vurulmasıyla ilgili açıklanan bilirkişi raporu ve vurulma anına dair yeni görüntüler Halkın Hukuk Bürosu’nda değerlendirildi.

Dört polis şüpheli

Halkın Hukuk Bürosu’nda söz konusu görüntüleri gazetecilerle paylaşan Elvan ailesinin avukatları Evrim Deniz Karatana ve Oya Arslan, 5. TİM’de görevli iki gazcı polis ve fişek dolduran üçüncü polis ile başlarındaki amirden oluşan dört polisin asli şüpheliler olduğunu söyledi.

Avukat Karatana, söz konusu polislerin kimliklerinin hızla tespit edilmesini ve tutuklanmalarını talep edeceklerini belirtti.

“İki polis atış yapıyor”

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Berkin Elvan’ın vurulmasıyla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında toplanan görüntüleri inceleyen avukat Evrim Deniz Karatana ve Oya Arslan “Ulusal Teknik Büro” bilirkişi heyetinin elde ettiği görüntüler üzerine şu bilgileri verdi:

“Mithatpaşa Caddesi üzerinde görev yapan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı 5. TİM’e mensup iki gazcı polis, Berkin Elvan’ın da bulunduğu Gaziler Sokağı’na doğru atış yapıyor. Bu sırada üçüncü bir polis de atış yapan polislerin gaz tüfeklerine fişek dolduruyor.

“Karşı saldırı yok”

“Toplam altı el atış yapıldıktan sonra, 50 metre uzaklıktaki Gaziler Sokak’ta bir koşuşturma yaşanıyor. Rapor da bu anın Berkin Elvan’ın vurulduğu anı kesin bir şekilde tespit ettiğini ifade ediyor.

“Polisler atış yapmadan önce Berkin Elvan’ın da bulunduğu noktadan herhangi bir molotofkokteyli ya da havai fişek atılmadığının görüldüğü belirtiliyor.

“Atıştan sonra ise koşturmaca yaşanması üzerine üç polis hızla geri çekiliyor. Fakat birkaç dakika sonra geri gelen polisler kalabalığa doğru yeniden gaz fişeği atıyor.” (EKN)

Yayınlanma tarihi

6 May 2014

Kategori Listesi