Bilirkişi Berkin’i Vuranı Görmedi, Adli Tıp Ölüm Sebebini Belirleyemedi

BİANET

Berkin Elvan’ın gaz fişeğiyle vurulmasıyla ilgili bilirkişi raporunda sadece polisin müdahale görüntüleri var, Elvan’la ilgili hiçbir görüntü ve değerlendirme yok. Otopsi raporu da bugün çıktı, ölüm sebebi “belirlenemedi.”

Berkin Elvan’ın gaz fişeğiyle vurularak öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada bilirkişi raporu bugün tamamlandı. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü’nün raporlarında olay anıyla ilgili hiçbir detay yok.

Avukat Evrim Deniz Karatana, bu bilirkişi raporunun hiçbir bilgi vermediğini, bugün kamera kayıtlarının incelenmesi ve değerlendirme için başka bir bilirkişi incelemesi talebinde bulunduklarını belirtti.

Görüntülerde Okmeydanı’ndaki polis saldırısından bazı kareler var ancak Elvan’la ilgili bir görüntü yok.

Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü’nün rapordaki değerlendirmesinde de durum şöyle anlatılıyor:

“Belirlenen tarihe ait D100 Okmeydanı kamera görüntü kaydı olmayıp, Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Tesisi önünde Müdürlüğümüze ait kamera bulunmamaktadır.”

Bilirkişi raporundaki fotoğraflardan bazıları şöyle:

Ölüm sebebi için ayrı inceleme

Adli Tıp Kurumu Başkanlığı da Elvan’ın ölümüyle ilgili otopsi raporunu bugün savcılığa gönderdi.

Raporda şu sonuca varıldı:

“Kişinin ölüm sebebi ve sorulan diğer hususlar hakkında ifadeler, ilk hastane başvurusu sırasında düzenlenmiş olan adli rapor, yatışı sırasında çekilmiş olan grafiler, ameliyat raporu ve doktor takiplerini içerir tüm tıbbi belgelerin de bulunduğu adli soruşturma dosyası ile birlikte 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’ndan görüş alınmasının uygun olduğu kanaatini bildirir rapordur.”

Berkin Elvan’ın ölüm sebebiyle ilgili değerlendirme için 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun değerlendirmesi beklenecek. (AS)

Yayınlanma tarihi

21 April 2014

Kategori Listesi