Bir Aile Yok Edildi

İHD Mardin Şubesi Basın Açıklaması

29.03.1995 tarihinde Kızıltepe Kapalı Cezaevinden tahliye olacak olan Kemal Birlik ve Zeki Alabalık’ı almak için Bitlis İlinin Mutki İlçesinden Kızıltepe ilçesine gelen Baba A.Baki Birlik ve kardeş Zübeyir Birlik, askerler tarafından cezaevi kapısından içeri alınırlar. 4 kişinden bu tarihten beri haber alınmamış olup aile bu tarihten itibaren hukuki mücadele vermektedir.

Kayıp kişilerden Kemal Birlik ve Zeki Alabalık, PKK’ye yardım ettiği gerekçesi ile cezaevinde bulunmakta olup tahliye tarihleri 29.03.1995 olarak gözükmektedir. Ancak hiç tahliye olmadılar…

Kemal BİRLİK in dönemin İlçe jandarma komutanı tarafından sürekli tehdit edildiğini ve kemal birliğinin tahliyesinden evvel yüzbaşı Attila UĞUR tarafından cezaevinin aranılıp Kemal  ve Zeki’nin tahliye gününü sorduğu tanıklar tarafından teyit edilmiştir.Ailenin hukuksal mücadelesine ait dosya 2012 tarihine kadar Kızıltepe  C.Başsavcılığının tozlu raflarında kalmıştır.

13.06.2013 tarihinde, Kızıltepe İlçesine bağlı Yurtderi (Efaré) Köyü içinde bulunan eski bir su kuyusunda kaybettirilen 4 kişinin bulunma ihtimalinin olduğunu ve araştırma yapılması yönündeki Derneğimizin talebinin savcılık makamı tarafından kabul edilmesi üzerine söz konusu yerde arama çalışması başlatılmıştır.

Yurtderi (Efaré) Köyü  1993 ve 1997 yılları arasında güvenlik gerekçesi ile boşatılmış, Kızıltepe ilçesine yaklaşık olarak 10 km mesafede dağ içinde bir köy olduğu, şüpheli kuyunun eski ve yıkık bir taş yapının bahçesinde bulunduğu tespiti yapılmıştır. Kuyunun yaklaşık olarak 12-20 metre derinlikte olduğu ancak yarısına kadar kaya parçaları ve toprak ile dolduğu tespiti üzerine iş makineleri ile kuyudaki  iri taş blokları çıkartılmıştır. Kuyunun en dibi olarak düşünülen yerde yan taraflarda insana ait olduğu düşünülen ve insan vücudunun çeşitli yerlerine ait kemik parçalarına ulaşılmıştır. Elde edilen kemikler adlı tıp kurumuna gönderilmiştir

İstanbul Adli TIP kurumu tarafından  4.3.2014 tarihinde verilen rapora göre bulunan kemikler 1995 yılında kaybettirilen    Birlik ailesi fertleri ve Zeki ALABALIK’a  ait olduğu tespit edilmiştir.

A.Baki Birlik, Kemal Birlik, Zübeyir Birlik ve Zeki Alabalık alenen devlet tarafından kaybettirildi. İnfaz edilip kuyuya atıldılar.

Mardin il ve ilçelerinde kaybettirilen 55 kişinin failleri bir an önce yargı makamların önüne çıkarılmalıdır. Failler bilinmektedir. Gerçekler ortaya çıkmaktadır. Sistematik ve örgütlü bir şekilde işlenen ve insanlığa karşı suç olarak kabul edilmesi gereken bu cinayetlerin faillerinin dışarıda olmaları kamu vicdanını yaralamaktadır. Elde edilen bunca delile rağmen failler hakkında dava açılmaması dosyaların üzerinin kapatılma ihtimalini güçlendirmektedir.

İnsan Hakları Derneği olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

”Zorla Kaybettirilme İnsanlığa Karşı İşlenmiş Suçtur.

Failler derhal yargı önüne çıkarılmalıdır.

MARDİN İHD

Yayınlanma tarihi

22 March 2014

Kategori Listesi