CHP’li Tanrıkulu: Kemal Kurkut Sağ Yakalanabilecekken Neden Öldürüldü?

BİRGÜN

Diyarbakır Newroz’unda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut olayını taşıyan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ‘Sağ yakalanacakken neden öldürülmüştür’ dedi

Diyarbakır Newroz’unda canlı bomba iddiasıyla Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürülmesi olayını meclise taşıyan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Sağ yakalanabilecekken ve alandaki yüzlerce polis tarafından etkisiz hale getirilebilecekken neden öldürülmüştür” diye sorarak Binali Yıldırım’ın cevaplaması için soru önergesi verdi.

Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamaları sırasında İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Kemal Kurkut’un polis tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Tanrıkulu, önergesinde: “Resmi açıklamada, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek elindeki bıçakla alana koştuğu için canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden müdahale edilmiştir’ denilmesine rağmen olay yeri görüntülerinde Kemal Kurkut’un elinde çanta olmadığı ve üzerinin çıplak olduğu görünmektedir. Olaydan sonra polislerin çevrede bulunan gazetecilerin fotoğraf makinelerindeki görüntüleri sildirdiği de iddialar arasındadır” ifadelerine yer verdi.

Tanrıkulu’nun, Başbakan Yıldırım’a yönelttiği sorular:

– Elinde çanta olmayan ve üzeri çıplak bir kişinin ‘Çantamda bomba var’ diye bağırdığı gibi inandırıcılıktan uzak bir açıklama neden yapılmıştır?

– Elinde bir bıçak bulunan Kemal Kurkut, sağ yakalanabilecekken, alandaki yüzlerce polis tarafından etkisiz hale getirilebilecekken neden öldürülmüştür?

– Olaydan sonra polislerin çevrede bulunan gazetecilerin fotoğraf makinelerindeki görüntüleri sildirdiği iddiası doğru mudur?

– Olay yerinde polislerin görüntülerin silinmesi ile yetinmediği, hafıza kartlarına format atılmasına zorlandığı iddiası doğru mudur?

– 2002-2017 yılları arasında yıllar bazında 22 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere ve ilçelere göre vatandaşlar polisler tarafından hangi gerekçelerle öldürülmüştür?

– Öldürme olayları akabinde kaç polis hakkında soruşturma başlatılmıştır? Başlatılan soruşturmaların kaçı takipsizlik ve soruşturmaya gerek olmadığı kararıyla sonuçlanmıştır?

– Kaç soruşturma sonrasında dava açılmıştır? Davaların yıllara göre dökümü nedir?

Yayınlanma tarihi

23 March 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi