Cihan Can Davası İzleme Raporu – 31 Ekim 2022

Deniz Tekin –  31 Ekim 2022

Mahkeme: Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi

Esas No: 2020/56

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçesi Turgut Özal Bulvarında 27 Aralık 2019 tarihinde kaldırımdan yaya olarak geçmeye çalışan 33 yaşındaki inşaat mühendisi Cihan Can, çevik kuvvet ekibini taşıyan zırhlı otobüsün tekerleri altında kalarak feci şekilde hayatını kaybetti. Olaydan sonra gözaltına alınan zırhlı aracın sürücüsü polis memuru Hakan Avcı, tutuklama talebiyle sevk edildiği sorgu hâkimliği tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Sanık polis memuru olaya ilişkin soruşturma ve kovuşturma aşamasında verdiği ifadesinde araçla ezdiği Cihan Can’ı görmediğini ileri sürerek, “Aracın odunlar üzerinden geçtiği için sarsıntı olduğunu düşündüm” şeklinde savunma yapmıştı. Sanık memuru Hakan Avcı hakkında “taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 9. Duruşması 31 Mayıs 2022 günü Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşma Öncesi

Duruşmayı takip etmek üzere geldiğim Diyarbakır Adliyesi hizmet binası önünde çok sayıda zırhlı araç ve polis bekliyordu. Adliye girişindeki iki ayrı arama noktasından geçip GBT sorgum yapıldığına dair pusula aldıktan sonra adliye binasına girebildim. Adliye binasının ikinci katında bulunan duruşma salonunun önüne geldiğimde mübaşir ve katip dışında kimse duruşma salonunda yoktu. Duruşma öncesinde görüştüğüm katılan avukatından, dava dosyasının gönderildiği Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan istenen raporun aradan geçen 5 ayı aşkın süreye rağmen daha mahkemeye gönderilmediğini, bu nedenle mahkemenin ATK’den gelecek olan raporu bekleyerek duruşmayı erteleyeceği haberini aldım. Duruşma salonunun önündeki bankta maktül Cihan Can’ın ağabeyi Neytullah Can bekliyordu. Mahkemenin duruşma listesi salonunun kapısındaki panoda değil mübaşirin elindeydi. Listeye baktığımda duruşma ilk sıradaydı.

Duruşmaya Katılım

Müşteki Cihan Can’ın ağabeyi Neytullah Can duruşma salonundaki yerini alırken katılan vekili Av. Fuat Çoşacak ise mazeret bildirerek katılmadı. Sanık polis memuru Hakan Avcı daha önceki duruşmalarda olduğu gibi bu duruşmaya katılmazken müdafii Av. Faruk Uygun duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri de izledi.

Duruşmanın Seyri

Hakim, duruşmaya katılanların isimlerini ve katılanlar vekili Av. Fuat Çoşacak’ın mahkemeye gönderdiği mazeret dilekçesini tutanağa geçirdi ve ATK Genel Kurul’dan beklenen rapor gelmediği için davayı erteleyeceğini söyledi. Ardından sanık müdafii Av.Faruk Uygun, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesini talep etti. Katılan Neytullah Can ise ATK’den gelecek olan raporun dönüşünün beklenmesine karar verilmesini talep etti. İddia makamı da mütalaasında dava dosyasındaki eksik hususların giderilmesini istedi.

Cihan Can’ın hayatını kaybettiği olaya ilişkin bugüne kadar hazırlanan ve dava dosyasına giren 3 ayrı raporda tarafların kusur oranları arasında farklılıklar bulunduğu gerekçesiyle mahkeme bu raporlardaki çelişki ve farklılıklarının giderilmesi için dosyanın ATK üst kuruluna gönderilmesine karar vermişti. ATK Trafik İhtisas Dairesi bilirkişi heyetinin hazırlayıp mahkemeye gönderdiği son raporda zırhlı aracın sürücüsü sanık polis memuru Hakan Avcı’nın “Asli kusurlu”, maktül Cihan Can’ın ise “Kusursuz” olduğu görüşüne yer verilmişti.

Ara Kararlar

  • Katılan vekilinin mazeretinin kabulü ile duruşma gün ve saatini uyap sisteminden öğrenilmesine.
  • Dosyanın dönüşünün beklenilmesine ayrıca akıbetinin sorulmasına.
  • Bu nedenle duruşmanın 26 Aralık 2022 günü saat 10.20 bırakılmasına karar verildi.

Duruşma Sonrası

Duruşma bitip katılan ve sanık avukatı ayrıldıktan sonra salonun önüne gelen, elinde telsiz olan bir sivil polis, kendisini tanıttığı mahkeme mübaşirinden duruşmanın hangi tarihe ertelendiğini sordu. Mahkeme, mübaşiri katibin yanında olan mavi kaplı gölge dosyanın kapağını açarak duruşma tutanağını salonun kapısında bekleyen polise gösterdi. Polis duruşma tutanağının fotoğrafını telefonuyla çektikten sonra mübaşir dosyayı içeri götürdü.

Yayınlanma tarihi

16 November 2022

Kategori Listesi

Etiket Listesi