Dargeçit JİTEM Davasında Dönemin Jandarma Komutanı’na Zorla Getirme Kararı

DEMOKRAT HABER

Dargeçit JİTEM davasında tutuksuz yargılanan dönemin Jandarma Komutanı Mehmet Tire hakkında zorla getirme kararı verildi. Duruşma 5 Aralık’a ertelendi

dargecit_jitem_davasi_yarin_h69751_585cb

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında Seyhan Doğan (14), Abdurrahman Olcay (20), Mehmet Emin Aslan (19), Abdurrahman Coşkun (21), Nedim Akyön (16), Hikmet Kaya (24), Süleyman Seyhan (57) ve Davut Altınkaynak’ın (13) asker ve korucular tarafından gözaltına alınıp kaybedilmesi ile daha sonra ailelere bilgi verdiği iddiasıyla kaybedilen Uzman Çavuş Bilal Batır’a ilişkin 18 kişi hakkında açılan Dargeçit JİTEM davasının 5’inci duruşması Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Aileler ve avukatların yanı sıra HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım’ın da katıldığı duruşma, tanıklar Abdurrahman Coşkun’un ağabeyi Abdulgafur Coşkun, Davut Altınkaynak’ın kardeşinin eşi Kania Altınkaynak, Nedim Akyön’ün kardeşinin eşi Zeliha Akyön ve Süleyman Seyhan’ın eşi Mümine Seyhan’ın dinlenmesiyle başladı.

Tanıklar tek tek verdikleri ifadelerde, Tabur Komutanı Mehmet Tire komutasında asker ve korucuların evleri bastığını, evdekilerin darp edilip yakınlarının gözaltına alındığını, daha sonra savcılığa başvurdukları halde yakınlarından hiçbir şekilde haber alamadıklarını, en sonunda da Dargeçit’in Bağuzun köyünde yakınlarının kemiklerine ulaştıklarını söyledi.

Avukatlar Tutuklama İstedi

Mahkemenin verdiği kısa aradan sonra aileler sanıkların tutuklanmasını isterken, ailelerin avukatları Erdal Kuzu, Orhan Erbeyli ve Fevzi Atsız ise, geçtiğimiz duruşmada mahkemenin sanık Mehmet Tire’nin SEGBİS sistemi ile ifadesinin alınması doğrultusunda verdiği karara rağmen hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Avukatlar, MİT’in “o dönem 15 kişinin aynı bölgede gözaltına alındığı” doğrultusunda raporunun dosyada olmasına karşılık, tüm sanıkların gözaltına alınmadığı doğrultusundaki ifadelerinin çelişkili olduğunu kaydetti.

Avukatlar, Mehmet Tire başta olmak üzere tüm sanıkların tutuklu yargılanmasını, şayet kabul edilmezse tamamına adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı getirilmesini talep etti.

Zorla Getirilme Kararı

Tekrar verilen kısa aradan sonra mahkeme, tutuklama talebini ret ederken, tüm sanıklar için adli kontrol ve yurtdışı yasağı getirilmesine, Mehmet Tire’nin SEGBİS sitemi ile ifade vermesi için zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı 5 Aralık’a erteledi.

Dava Açılınca AKP’ye Geçti

Duruşmanın en önemli ismi Mehmet Tire’nin ise, bir önceki dönem Demokrat Parti’den Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük Beledesi Belediye Başkanı seçildiği ve “Dargeçit JİTEM davası” başlayınca partisinden istifa edip AKP’ye geçtiği öğrenildi.

Yayınlanma tarihi

3 October 2016

Kategori Listesi