Dava İki Yılda Açıldı Duruşma 15 Dakika Sürdü

BİANET

Lice’de asker kurşunuyla öldürülen Medeni Yıldırım’la ilgili iki yılın ardından açılan davanın ilk duruşması, mahkeme heyeti dosyayı incelemediği ve bilmediği için 15 dakikada bitirildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde askerin öldürdüğü 18 yaşındaki Medeni Yıldırım  ile ilgili davanın ilk duruşması 15 dakika sürdü.

28 Haziran 2013’te Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Hêzan-Kayacık’ta kalekol yapımını protesto eden ve “Barış İstiyoruz” pankartıyla yürüyen kalabalığa askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Yıldırım’la ilgili davanın ilk duruşmasına ailesi ve avukatları ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan katıldı.

“Başladı ve bitti”

Bu sabah 09:00’da başlaması gereken duruşma, öğleden sonra 15:00’te başladı. Tek sanık da duruşmaya katılmadı.

Yıldırım ailesinin avukatları sanığın tutuklanmasını talep edince mahkeme heyeti zaten dosyayı incelememiş olduklarını ve detayları bilmediklerini söyleyerek duruşmayı 8 Aralık’a bıraktı.

Medeni Yıldırım’ın kardeşi Mehmet Yıldırım Twitter’dan “Başladı ve bitti” yazdı.

Ne olmuştu?

Medeni Yıldırım Diyarbakır, Liceli. 18 yaşındaydı.

28 Haziran 2013’te Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Hêzan-Kayacık’ta kalekol yapımını protesto eden ve “Barış İstiyoruz” pankartıyla yürüyen kalabalığa askerler ateş açtı, Medeni Yıldırım öldürüldü.

Olayla ilgili önce Lice’de soruşturma açıldı. Yıldırım’la ilgili dosya görevsizlik kararıyla Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Sonra da dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Olaydan bir yıl sonra, Mayıs 2014’te Yıldırım’ın vurulduğu görüntüler ortaya çıktı, jandarmaların kalabalığa ateş açtığı kesinleşti. Buna rağmen Yıldırım’ın ölümüyle ilgili o tarihte de hiçkimse suçlanmadı.

Öldürülmesinden yaklaşık iki yıl sonra olay yerinde keşif yapıldı. Dava ise ancak Eylül 2015’te açılabildi.

Cumhuriyet Savcısı Yunus Ferhat Sorgut, hazırladığı iddianamede Medeni Yıldırım’ın karakola taş atanları izlediğini söyledi.

Savcı, şüpheli asker A.Ç.’nin “haksız tahrik altında olası kasıtla ateş ederek Yıldırım’ın ölümüne neden olması” nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun kasten öldürmeyi düzenleyen 81. ve olası kasıtı içeren 21/2  maddelerinden yargılanmasını istedi.

A.Ç. ise savunmasında olay sırasında nizamiye nöbet kulübesinde kendisinin bixi marka silahın başında olduğunu, silahın kurma kolunu çektiğini ancak ateş etmediğini belirterek suçlamayı kabul etmedi. (AS)

Yayınlanma tarihi

27 October 2015

Kategori Listesi