Dink Cinayeti Davası Temmuz Ayına Ertelendi

AGOS

Hrant Dink Cinayeti Davası’na Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam edildi. Bir gün süren celsede tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Kamu görevlilerini yargılandığı Hrant Dink Cinayeti Davası için 12-13-14 Mayıs tarihlerinde celseler yapılması kararı alınmış  ve tanıkların dinlenmesine devam edilmesi öngörülmüştü.

Pandemi nedeni ile Mahkeme tarafından tanıkların sonraki celselerde dinlenmesine, yalnızca tutuklu sanıkların taleplerinin alınmasına ve duruşmanın da  bir gün olmak üzere 12 Mayıs ‘ta yapılmasına karar verildi.

Bugünkü duruşmaya tutuklu sanık Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün ile Emniyet İstihbarat Daire eski başkanı Ramzan Akyürek Silivri Cezaevi’nden, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı eski görevlilerinden Muharrem Demirkale ise Sincan Cezaevi’nden  SEGBİS araclığıyla katıldı. Ayrıca Ercan Gün’ün avukatı Uğur Güner ve Ömer Bayraktar da duruşmaya katıldı. Müdahil avukatlar ve diğer sanık müdafileri ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada tutuklu sanıklar tahliye taleplerini yinelediler. 14. Ağır Ceza Mahkemesi Ercan Gün, Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ve Muharrem Demirkale’nin tutukluluk hallerini devamına karar verdi. Üye hakim Ali Özcan,  Ercan Gün ve Muharrem Demirkale’nin tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdiğinden,  Ercan Gün ve Muharrem Demirkale’nin tutukluluğunun devamı kararı oy çokluğu ile alındı.

Mahkeme duruşmayı 7-8-9 Temmuz 2020 tarihine erteledi. Önümüzdeki celsede tanıkların dinlenmesine devam edilecek. Tanık olarak dinlenecekler arasında dönemin İstanbul Jandarma komutanı Ünal Karaosmaoğlu da bulunuyor.

Yayınlanma tarihi

12 May 2020

Kategori Listesi