Dink’i İstanbul’da Koruyamayan Beş Polise Soruşturma

BİANET

Hrant Dink cinayetiyle ilgili İstanbul Emniyeti’nin eski görevlileri eski Emniyet amiri İbrahim Pala ve başkomiserler Volkan Altınbulak ve İbrahim Şevki Eldivan ile polis memurları Bahadır Tekin ve Özcan Özkan hakkında soruşturma izni verildi. Cerrah, Demirtaş ve Güler yine kurtuldu. Dosya, idare mahkemesine taşınabilir.

İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu, Hrant Dink cinayetinde kusur ve ihmalleri görülen polislere dair ön inceleme raporu uyarınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli eski Emniyet amiri İbrahim Pala, başkomiserler Volkan Altınbulak ve İbrahim Şevki Eldivan ve polisler Bahadır Tekin ve Özcan Özkan hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

Ancak kurul, hakkında ön inceleme yapılan dokuz Emniyet görevlisinden, eski İl Emniyet Müdürü Yardımcısı ve yeni Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, eski yardımcısı Şammaz Demirtaş, eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve eski Şube müdür yardımcısı Bülent Köksal için soruşturma izni vermedi

Cerrah Her Şeyi De İzleyemezmiş…

Cerrah için soruşturmaya izin verilmemesinin gerekçesi, “İstanbul ilinin karmaşık ve çok çeşitli hizmetlerinin izlenmesi ve ifasının zorluğu göz önüne alınarak görevinin yoğunluğu nedeniyle her türlü işi yakinen takip etme imkanı bulunmaması, soruşturmaya konu olaydan dolayı hiçbir kusuru, hukuka aykırı fiili ve görev ihmali olmaması” oldu.

Demirtaş’ın Görevi “Hizmet Koordinatörlüğü”…

12 Mart 2010’da alınan ve 2 Nisan’da da İl İdare Kurulu Müdürü adına Öznur Bolat‘ın onadığı karara göre, eski İstanbul Emniyet Müdür yardımcısı ve halen Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş’a soruşturma izni verilmemesiyle ilgili gerekçe de şöyle açıklandı:

“Tüm şubelerin detay işleri ve büro faaliyetleri seviyesinde çalışması mümkün değil. Görevi, diğer birimlerle İstihbarat Şube müdürlüğü arasında koordinasyonu sağlamak, İl Emniyet müdürünü bilgilendirmek, Mali, Narkotik ve Organize Suçlarla Mücadele Şubeleri’nden de sorumlu.”

“Hayal’i İzlemediler, İzlemiş Gibi Yaptılar”

Kararda; Bahadır Tekin ve Özcan Özkan’ın 17 Şubat 2006’da Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nden gönderilen, cinayet davasında “azmettiricilik” ile yargılanan Yasin Hayal’in Dink’e yönelik ciddi eylem yapacağı kaydı sonrasında, ihbarda geçen Ümraniye’deki adrese gitmeyip, cinayetten sonra, “gitmiş gibi sahte tutanak tuttukları” saptandı.

Müfettişleri bu iki polisin aynı gün Fatih’te bir kişiyi takiple de görevlendirildiğinin, dolayısıyla iki işe birden bakamayacağını kaydetti.

Evraka paraf atan Komiser Altunbulak ve Komiser Pala’nın da soruşturulmasına olur verildi. Altunbulak, Pala ve Başkomiser İbrahim Şevki Eldivan, ayrıca, Hayal’ın Dink’e yönelik ses getirecek bir eylem hazırlığında olduğu yönündeki ihbarlara rağmen Dink’in koruması için önlem almadıkları gerekçesiyle de soruşturma geçirecekler.

Ancak haklarında soruşturma izni verilen görevlilerin, kararları temyiz ederek dosyayı İdare Mahkemesi’ne taşımaları bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

13 April 2010

Kategori Listesi