Emniyet Katili Vermiyor

CUMHURİYET

Berkin Elvan’ın katledilmesine yönelik soruşturma kapsamında sorumlular 1 yıldır hesap vermedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, savcı Faruk Bildirici’nin “Bölgedeki TOMA’dan elde edilen görüntü kayıtlarında görülen 2 gazcı, 1 fişekçi polis ile emriveren amirinin isimlerinin tespitine” ilişkin 7 Mayıs tarihli yazısına henüz yanıt vermedi.

Berkin Elvan’ın Gezi eylemleri sırasında Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polisin kullandığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle 269 gün sürecek bir komaya girmesinin üzerinden bugün tam bir yıl geçti. 14 yaşındaki Berkin’in son sözcüğü “Anne” diye bağırmak oldu. Berkin, annesinin bacağı rahatsız olduğu için “gaz fişeğinden kaçamazsın” diyerek ekmek almaya kendisi gitmek istemişti. Berkin Elvan’ın katledilmesine yönelik soruşturma kapsamında sorumlular 1 yıldır hesap vermedi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, soruşturma savcısı Faruk Bildirici’nin “Olaylar sırasında bölgede olan TOMA’dan elde edilen görüntü kayıtlarında görülen 2 gazcı, 1 fişekçi polis ile emri veren amirinin isimlerinin tespitine” ilişkin 7 Mayıs tarihli yazısına henüz yanıt vermedi.

Soruşturma bu yönüyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün faili polis olan soruşturmaları ciddiye almamasının en belirgin örneği oldu. Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Berkin’in öldürüldüğü sokakta görev yapan polislerin listesi istendi ancak emniyet savcılığa bölgede görev yapan 1065 polisin listesini gönderdi. Ardından da yok denilen görüntüler ortaya çıktı.

Bilirkişi raporundan

Soruşturma kapsamında toplanan görüntüleri inceleyen “Ulusal Kriminal Büro” bilirkişi heyetinin, olay günü, o saatte görev yapan bir TOMA’ya ait görüntüler üzerinde yaptığı incelemenin ardından hazırladığı raporda şu bilgilere yer verilmişti:

“Mithatpaşa Caddesi üzerinde görev yapan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı 5. TİM’e mensup iki gazcı polis, Berkin Elvan’ın da bulunduğu Gaziler Sokağı’na doğru atış yapıyor. Bu sırada üçüncü bir polis de atış yapan polislerin gaz tüfeklerine fişek dolduruyor. Toplam 6 el atış yapıldıktan sonra, 50 metre uzaklıktaki Gaziler Sokak’ta bir koşuşturma yaşanıyor.”

Raporda bu anın Berkin Elvan’ın vurulduğu anı kesin bir şekilde tespit ettiğini ifade ediyor. Polisler atış yapmadan önce Berkin Elvan’ın da bulunduğu noktadan herhangi bir molotofkokteyli ya da havai fişek atılmadığının görüldüğü belirtiliyor. Atıştan sonra ise koşturmaca yaşanması üzerine üç polis hızla geri çekiliyor. Fakat birkaç dakika sonra geri gelen polisler kalabalığa doğru yeniden gaz fişeği atıyor.

Savcıya yanıt yok

Emniyet, savcının “Olaylar sırasında bölgede olan TOMA’dan elde edilen görüntü kayıtlarında görülen 2 gazcı, 1 fişekçi polis ile emri veren amirinin isimlerinin tespitine” ilişkin yazısına henüz yanıt vermedi.

Yayınlanma tarihi

16 June 2014

Kategori Listesi