Enes ve Mahsum’un Davasında Kayıp Gaz Fişeği Ertelemesi

CUMHURİYET

Diyarbakır’da 2006 yılında Enes Ata ve Mahsum Mızrak’ın ölümüne neden olan 3 özel harekat polisinin yargılandığı davanın 38’inci duruşması, adli emanette kaybolan gaz fişeklerinin akıbetinin öğrenilmesi için ertelendi.

Diyarbakır’da 28 Mart 2006’da çıkan olaylarda polisin attığı gaz fişeğiyle yaşamını yitiren 8 yaşındaki Enes Ata ile 14 yaşındaki Mahsum Mızrak’ın ölümüyle ilgili özel harekât polisleri H.A, N.Ö. ve B.Ö. hakkında “Olası kast sonucu ölüme neden olmak” suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davanın 38’inci duruşması dün Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Ailelerin avukatları, Mahsum Mızrak’ın başına isabet eden gaz fişeğinin adli emanette kaybolması ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmanın devam ettiğini anımsatarak, Enes Ata’nın ölümüne neden gaz fişeği ile ilgili verilen takipsizlik kararına yaptıkları itirazın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen sonucu bilmediklerini söyledi. Mahkeme, Ata ve Mızrak’ın ölümüne neden olan ve adli emanette kaybolan gaz fişekleriyle ilgili yürütülen soruşturmanın akıbeti konusunda bilgi verilmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılmasına karar vererek eksiklerin tamamlanması için duruşmayı nisan ayına erteledi.

Yayınlanma tarihi

16 January 2018

Kategori Listesi

Etiket Listesi