“Ergenekon’un Öteki Yüzü: Faili Meçhuller ve Kayıplar” Rapor ve Basın Toplantısı


TESEV Demokratikleşme Programı, 25 Kasım 2013 günü 09:30-13:30 saatleri arasında “Ergenekon’un Öteki Yüzü: Faili Meçhuller ve Kayıplar” başlıklı raporunu İstanbul Nippon Otel’de bir basın toplantısı ve panel ile kamuoyuyla paylaştı.

Tarih: 25 Kasım 2013, Pazartesi, 09:30-13:30

Mekan: Nippon Otel, Topçu Caddesi No:6, Talimhane, İstanbul

Canlı Yayın: www.tesev.org.tr

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Demokratikleşme Programı olarak, Gülçin Avşar tarafından hazırlanan “Ergenekon’un Öteki Yüzü: Faili Meçhuller ve Kayıplar” başlıklı raporumuzu 25 Kasım 2013 tarihindeİstanbul’da bir panel ile kamuoyu ve basın ile paylaşacağız.

“Ergenekon’un Öteki Yüzü: Faili Meçhuller ve Kayıplar” raporu, Türkiye’nin geçmişle yüzleşme sürecinin en önemli parçalarından biri olan “Fırat’ın Doğusundaki Ergenekon”u ortaya çıkarmak için Ergenekon davasında açığa çıkan bilgileri derleyen bir çalışmadır. TESEV Demokratikleşme Programı’nın 2010 yılından beri sürdürdüğü İnsan Hakları Davaları İzleme çalışması kapsamında çıkardığı bu yeni rapor, dava sanıkları ile ilgili iddianame ve klasörlere yansımış bilgileri ve özellikle 1990’lı yıllardan davanın başlangıcına kadar işlenmiş olan ağır hak ihlallerine ilişkin resmi ortaya koymayı amaçlıyor. Bu bilgilerin geçmiş ağır insan hakları ihlallerinin açığa çıkartılması için hak savunucuları ve insan hakları avukatlarına dava dosyaları üzerinde derinleşme fırsatı yaratmasını ve Türkiye’nin geçmişle yüzleşme sürecine katkıda bulunmasını umuyoruz.

Toplantı, raporun yazarı Gülçin Avşar’ın sunumu ile başlayacak, ardından düzenlenecek panelde, geçmişle yüzleşmede parlamento, yargı ve medyaya düşen roller ile toplumun beklentileri tartışılacaktır. Panelde TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu başkanı, milletvekili Nimet Baş, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gazeteciOral Çalışlar ve hukukçu Mehmet Uçum panelist olarak yer alacaktır.

Toplantıyı www.tesev.org.tr adresinden canlı olarak izleyebilirsiniz.

Aşağıda programını bulacağınız bu etkinliğimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Program

09:30  Kayıt ve Kahve İkramı

10:00-10:10 Açılış

10:10-10:30 Rapor Sunumu, Gülçin Avşar, Hukukçu

10:30-12:30 Panel: Geçmişle Yüzleşmede Yasama, Yargı ve Medyanın Rolü

Moderatör: Koray Özdil, TESEV Demokratikleşme Programı

Panelistler:

Geçmişle Yüzleşme ve Parlamento; Nimet Baş, AK Parti Milletvekili, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı

Yargının Faili Meçhullere Bakışı; Tahir Elçi, Diyarbakır Barosu Başkanı

Geçmişle Yüzleşme ve Medya; Oral Çalışlar, Gazeteci

Toplum ve Yüzleşme: Doğu Anadolu’dan izlenimler; Mehmet Uçum, Hukukçu, Doğu Anadolu Akil İnsanlar Grubu Üyesi

12:30- 13:30 Soru&Cevap

 Toplantı kamuoyuna açıktır, ancak toplantıya katılım için LCV yapılması gerekmektedir.

Toplantı dili Türkçe’dir.

LCV: Bahar Demir, 0 212 292 89 03, bahar.demir@tesev.org.tr

Bilgi: Zeyneb Gültekin, 0 212 292 89 03 (113), zeyneb.gultekin@tesev.org.tr

Yayınlanma tarihi

19 November 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi