Gazi Mahallesinde Asılsız İhbara Rağmen Çocukları Taramışlar!

EVRENSEL

Gazi Mahallesi’nde polisin, Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un bulunduğu aracı asılsız ihbara rağmen taradığı ortaya çıktı.

Gazi Mahallesi’nde polis tarafından araçları taranarak öldürülen Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un dava dosyasına polisin telsiz konuşma tutanağı girdi. Tutanakta, olaydan 10 dakika önce yapıldığı iddia edilen ihbarın asılsız olduğu anlaşılıyor ancak buna rağmen Erkul ve Kerem’in bulunduğu araç taranıyor.

Geçtiğimiz yıl 14 Nisan’da Gazi Kent Ormanında bağlama çalıp eğlenen 5 çocuk, araçla parktan ayrıldıkları sırada polislerin silahlı saldırısına uğramıştı. Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un hayatını kaybettiği saldırıda, diğer çocuklar yaralanmıştı.

2 çocuğun ölümüne, 3 çocuğun da yaralanmasına sebep olan polisler soruşturma aşamasındaki ifadelerinde, olay yerine ihbar için gittiklerini söylemişlerdi. Ancak soruşturma dosyası üzerindeki gizlilik kararı kalktıktan sonra, 5 çocuğun içinde bulunduğu araç olay yerine gelmeden önce polisler ihbarın asılsız olduğunu öğrenmişlerdi. Dava dosyasına giren Telsiz Bant Çözüm Tutanağı da ihbarın asılsız olmasına rağmen gençlerin tarandığını ortaya çıkardı. 21:00 ile 02:00 saatleri arasında polislerin konuyla alakalı yaptığı telsiz konuşmalarının tutanağına göre, saat 22.11 sıralarında geçilen anonsta polis, Gazi Mahallesi Mimar Sinan Kent Ormanındaki ihbarı kontrol ettiğini ve herhangi bir olumsuzluk olmadığını söylüyor. Saat 22:20:41’de de aracın tarandığı telsiz konuşmalarından ortaya çıkıyor.

Yayınlanma tarihi

2 November 2018

Kategori Listesi