Gözaltında kaybedilen iki çocuk, 21 yıl sonra defnedildi

NEYNİK

davut-cenaze

Mardin Dargeçit’te 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan 13 yaşındaki Davut Altınkaynak ile 16 yaşındaki Nedim Akyön’ün kemikleri, 21 yıl sonra bugün toprağa verildi.

Geçtiğimiz yıl ailelerin başvurusuyla Dargeçit’e bağlı Ulaş (Dîlan) köyünde kazı yapılmış, yapılan kazılarda bulunan insan kemikleri Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Bir hafta önce, DNA eşleştirmesi sonucu kemiklerin Davut Altınkaynak ve Nedim Akyön’e ait olduğu kesinleşmişti.

“13 yaşındaki bir çocuğun ne günahı olabilir?”

Önceki gün aileleri tarafından kemikleri teslim alınan Altınkaynak ve Akyön, Saray Mahallesi’ndeki Dargeçit Mezarlığı’na yan yana defnedildi. Törende konuşma yapan baba Altınkaynak, “Seyhan Doğan’ı Tîrîwa köyüne götürüp yaktılar. Evlatlarımızı evlerinden alarak değişik yerlere götürerek, vahşice katliam gerçekleştirdiler.Devlet şimdi dönemin İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire ve emekli Jandarma Albay Hurşit İmren’e belediye başkanlığı, rütbe vermiş. Davut 13 yaşındaydı. Daha hiç günah işlememişti. 13 yaşındaki bir çocuk ne yapabilir? Allah’a havale ediyoruz. Bunların arkasında kimler varsa Allah hesabını sorsun” dedi.

Hiçbir bayrak yada slogana yer verilmeyen cenaze törenini emniyet güçleri yakından takip ederek, törene katılanların görüntüsünü aldığı görüldü. Neden görüntü alındığına dair cenaze sahiplerinin sorusu üzerine polisler, “Biz devlet memuruyuz, görevimizi yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Davut’un 1995’te zorla kaybedilmesinin ardından Dargeçit’ten Nusaybin’e taşınan Altınkaynak ailesi, Nusaybin’deki mevcut çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle geçici olarak Dargeçit’te yaşıyor. Anne Hayat Altınkaynak, burada yaşadıkları zor günleri hatırlattığı için Davut’u gönülsüz olarak Dargeçit’e defnetmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yayınlanma tarihi

10 May 2016

Kategori Listesi