Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nden Zorla Kaybetmeyle İlgili İki Rapor

Hakikat  Adalet Hafıza Merkezi, “devletin bir terörle mücadele stratejisi olarak kullandığı zorla kaybetme” olgusunu tüm yönleriyle ele aldığı iki rapor yayınladı.

“Zorla kaybetme” suçunu siyasal iktidarlar, askeri ve sivil bürokrasi, hukuk ve mağdurlar açısından deşifre eden bu raporlar, insanlığa karşı suç niteliği taşıyan uygulamaları, devletin “cezasızlık” politikası açısından da incelemeyi amaçlıyor.

Raporlardan ilki olan “Konuşulmayan Gerçek: Zorla Kaybetmeler” özellikle de Şırnak ilinin Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde yapılan saha araştırmasını temel alarak 69 kayıpla ilgili olarak 86 kayıp yakınının anlatılarına dayanarak hazırlandı. Kayıp yakınlarının yanı sıra hukukçular ve hak örgütü temsilcileriyle ve İstanbul’da kaybedilenlerin yakınlarıyla da görüşmeler yapıldı. Rapor Özgür Sevgi Göral, Özlem Kaya ve Ayhan Işık tarafından hazırlandı.

Yarginin-TutumuZorla kaybetmelerle ilgili hazırlanan ikinci rapor “Zorla Kaybetmeler ve Yargının Tutumu” ise bu suça ilişkin hukuk pratiklerini inceliyor. Rapor, zorla kaybetme uygulamasına ilişkin yargılama pratiğine, elde edilen hukuk verileri üzerinden bakmayı, AİHM kararları perspektifinden bu alandaki hak ihlallerini incelemeyi, meselenin, ulusal ve uluslararası ceza hukuku, insan hakları hukuku, savaş hukuku gibi farklı alanlar üzerinden tartışılmasına katkı sunmayı hedefliyor.

Yayınlanma tarihi

12 July 2013

Kategori Listesi

Etiket Listesi