Hrant Dink Davası İzleme Raporu – 24 Kasım 2020

Elif Akgül- 24 Kasım 2020

Mahkeme: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi
Esas No: 2016/32

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen, dönemin İstanbul ve Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul ve Trabzon Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli kamu görevlilerinin yargılandığı 4’ü tutuklu 77 sanıklı davanın 110. duruşması Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen, dönemin İstanbul ve Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, İstanbul ve Trabzon Jandarma Komutanlığı ve İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görevli kamu görevlilerinin yargılandığı 4’ü tutuklu 77 sanıklı davanın 110. duruşması 24 Kasım 2020’de görüldü.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na tweetleri nedeniyle yargılandığı davada 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptıran İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de başkanı olan ve yakın zamanda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanan Akın Gürlek’in başkanlık ettiği ve 15 dakika süren duruşmada esas hakkında mütalaa hazırlanmadığı için duruşma ertelendi.

Duruşma Öncesi

Duruşma İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1. Kat C Blok’ta bulunan büyük salonda görüldü. Koronavirüsü pandemisi nedeniyle duruşma maskeli olarak yapıldı, duruşma salonundaki koltuklar sosyal mesafelenmeye uygun olarak kapatılmıştı.

Duruşma Salonu ve Katılım

Duruşma İstanbul Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nın büyük salonlarından biri olan 1. Kat C bloktaki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görüldü. Duruşmada izleyici olarak sadece basın mensupları yer aldı.

Duruşmayı Hrant’ın Arkadaşları, Agos, Diken ve P24 takip etti.

Duruşmanın Seyri

Davanın 111. duruşması 24 Kasım Salı günü saat 09.59’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 3 gün sürmesi beklenen duruşma esas hakkında mütalaa hazırlanmadığı için 15 dakikada bitti ve ertelendi.

Tutuklu sanıklardan dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Sanıklardan dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şubesi görevlilerinden Gazi Günay, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Atay, dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli jandarmalardan Ecevit Emir ile Adem Sarıgöl ve dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz ile avukatlar duruşmada hazır bulundu.

Duruşma savcısı Muhammed İkbal Anar duruşmada “dosyanın kapsamı gereği” esas hakkında mütalaayı hazırlamak için süre istedi.

Duruşmada sanıklardan Özkan Mumcu’nun müdafii ile Ecevit Emir haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını, Ercan Gün müdafii ise müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Akın Gürlek’in başlığındaki, Mesut Özdemir ve Şenol Kartal’dan oluşan heyet avukatların taleplerini reddetti.

Bir sonraki duruşma 15 Aralık 2020 tarihinde saat 10.00’da görülecek.

Yayınlanma tarihi

1 December 2020

Kategori Listesi