Hrant Dink Davası: Tetikçi ve Azmettiricilere Verilen Cezanın Gerekçesi Açıklandı

MEDYASCOPE

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkeme, mahkûmiyet kararı ile ilgili gerekçesini açıkladı. Hayal’in suça meyilli profili, Tuncel’in cinayet planını kolaylaştırması ve Samast’ı eyleme hazırlaması gerekçeler arasında.

Hrant Dink Cinayeti Davası’nda aralarında Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in bulunduğu ilk dava sanığı dokuz kişi hakkında 17 Temmuz’da hüküm açıklandı. Cinayetin azmettiricilerinden Erhan Tuncel, Dink cinayetinden ilk defa mahkûm olurken 99 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hayal’e 7 yıl 6 ay, Dink’i öldürme suçundan hükümlü olan Samast’a ise 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Hayal’in kriminal profili

Gerekçeli kararda Yasin Hayal’in McDonald’s’ı bombaladığı, Trabzon’da Santa Maria kilisesinde boynunda haç olan birini sopa ile dövdüğü, 2004’te dönemin başbakanının içerisinde bulunduğu uçağın Trabzon’a inmesinden sonra asılsız bomba ihbarı yaptığı hatırlatıldı. Bu olaylarla ilgili Hayal’in kriminal bir profil olduğu, kamu düzenini kendine göre haklı gördüğü ve mantık dışı birtakım nedenlerle tedirgin etme konusundaki örgütsel mahiyeti bulunan düşünce yapısına sahip olduğu anlatıldı.

İş bölümüne dayalı örgütsel yapı

Kararda, Hayal’in siyasi saiklerle suç işlemek için bir araya getirdiği oluşumun zaman içerisinde diğer sanıkların da katılımı dönüşüme uğradığı belirtildi. Belirsiz tür ve sayıda suçları işlemek üzere, süreklilik gösteren, hiyerarşik düzen içerisinde çalışan ve iş bölümüne dayalı örgütsel bir yapıya evrildiğine işaret edildi.

Diğer sanıkların Hayal’in suça meyilli profili ve ondan korkmaları gibi dürtülerle hareket ettikleri savunmasının soyut olduğu yorumu yapıldı. Davranışlarının Hayal’in belirlediği hedefin gerçekleştirilmesi için tesadüfi olamayacak şekilde aynı amaca hizmet ettiği anlatıldı.

Hayal’in cinayetin işlenmesinden sonra gözaltına alındığında yazar Orhan Pamuk’u tehdit ettiği de anımsatılarak, bu tarihe kadar suç örgütünün var olduğu ve amaç suçları işlemeye elverişli olduğu belirtildi.

“Tuncel cinayet planını kolaylaştırdı, Samast’ı hazırladı”

Erhan Tuncel’e ilişkin değerlendirme kısmında da geçmişindeki suç siciline yer verildi. McDonald’s eyleminde Tuncel’in imal ettiği bombanın kullanıldığı, bunun onun gözcülüğünde yerleştirildiği anlatıldı. Eylemin içeriğinin canlılar üzerinde öldürücü etkiye sahip olduğu, eylemin ölüme sebebiyet verme bilinç ve iradesiyle yapıldığı aktarıldı.

Erhan Tuncel’in Dink’in öldürülmesi eylemini kolaylaştırıcı davranışlarda bulunduğu, tetikçi olarak belirlenen Zeynel Abidin Yavuz ve Ogün Samast’ı talimatı yerine getirmesi için manevi açıdan desteklediği anlatıldı.

“İstihbarattan disipline aykırı davrandığı için çıkarıldı”

Kararda, Tuncel’in Trabzon Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne bağlı yardımcı istihbarat elemanlığından uzaklaştırılmasına da yer verildi. Bununla ilgili, “Görüşme raporlarına yansıtılmasa da genel itibariyle eleman disiplinine aykırı davranışlarda bulunduğu değerlendirilmiştir” denildi.

Kararda, tetikçi Ogün Samast’ın bilinçli ve iradeli bir şekilde örgütün hiyerarşik yapılanmasına dahil olduğu anlatıldı.

FETÖ bağı olup olmadığı sonra değerlendirilecek

Gerekçeli kararda, Dink cinayetinin FETÖ/PDY ile bağının bulunup bulunmadığı, irtibat var ise düzeyi ve kapsamının derecesinin kamu görevlilerinin yargılandığı davada verilecek nihai hükümle birlikte değerlendirileceği belirtildi.

Sanıklara verilen cezalar şöyle:

Yasin Hayal: Suç işlemek için silahlı örgüt kurma ve yönetme suçundan 7 yıl 6 ay.

Erhan Tuncel: Trabzon’da 2004’teki McDonald’s bombalaması eyleminde altı kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs suçundan toplam 78 yıl,

Hrant Dink cinayeti eyleminde tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme suçundan 18 yıl,

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 2 yıl 6 ay,

Mala zarar verme suçundan 1 yıl.

Ogün Samast: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 2 yıl 6 ay (yaş indirimi yapıldı).

Zeynel Abidin Yavuz: Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme 12 yıl 6 ay (hükmen tutuklanmasına karar verildi).

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün.

Ersin Yolcu: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün.

Tuncay Uzundal: Tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme suçundan 15 yıl,

Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün.

Ahmet İskender: Suç işlemek için kurulan silahlı örgüte üye olma suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün.

Salih Hacısalihoğlu ve Osman Hayal’in ise beraatına karar verildi.

Yayınlanma tarihi

7 August 2019

Kategori Listesi