Hrant Dink soruşturmasında iki polise tutuklama

NTV

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde “kamu görevlilerinin ihmali” olup olmadığına yönelik soruşturmada 2 polis tutuklandı.

Hrant Dink soruşturmasında 2 polis tutuklandı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığına dair soruşturmada dün bir ilk yaşanmıştı.

Daha önce tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen ancak serbest bırakılan komiser Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

O dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde komiser olan Özkan Mumcu ve polis memuru olan Muhittin Zenit, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na geldi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nce ifadesi alınan Özkan Mumcu tutuklandı.

Ardından ifade veren Özkan Mumcu hakkında da tutuklama kararı verildi.

Hrant Dink soruşturması kapsamında 26 Aralık 2014’te ”şüpheli” sıfatıyla ifadeleri alınan Mumcu ve Zenit, “ihmali davranışla ölüme sebebiyet verme” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, Mumcu ve Zenit’i, yurtdışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulayarak serbest bırakmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık ise Mumcu ve Zenit’in serbest bırakılmasına itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini kabul ederek, cinayette ihmali olduğu ve o dönem Trabzon’dan İstanbul’a ve Ankara’ya farklı raporlar gönderdiği iddiasıyla Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Yayınlanma tarihi

13 January 2015

Kategori Listesi