İşte Berkin’in Vurulma Anı

RADİKAL

Emniyet’in ‘yok’ dediği görüntülerden Berkin Elvan’ın vurulma anı çıktı: Polis, o sokağa 6 kez hedef alarak atış yapıyor, sokaktan polise atılan bir cisim yok. Görüntüler 2 yeni görgü tanığının verdiği eşkâlle örtüştü.

İstanbul’daki Gezi Parkı gösterilerinde biber gazı fişeğiyle öldürülen Berkin Elvan’ın vurulma anı o sabah Okmeydanı’nda görevli TOMA’ya ait kamera kaydından çıktı. Görüntülerde, ‘ZET’ adı verilen gaz tüfeğini kullanan iki polis, Elvan’ın da bulunduğu Gaziler Sokak’ı doğrudan hedef alarak, 5-6 el atış yapıyor. Eldeki görüntü 10 gün önce ifadeleri alınan iki yeni görgü tanığının verdiği eşkâl bilgisiyle de örtüşüyor. Elvan Ailesi’nin avukatı Evrim Deniz Karatan, Çevik Kuvvet Şubesi’ne bağlı 5’inci timde görevli dört polisin kimliklerinin saptanarak, tutuklanmasını istedi.

‘Yok ‘ denilmişti

İstanbul’da, geçen yıl 16 Haziran’da Gezi Parkı gösterilerinin sürdüğü Okmeydanı’ndaki evinden çıkan 14 yaşındaki Berkin Elvan, kafasına isabet eden biber gazı kapsülüyle ağır yaralanmış, 269 gün sonra hayata veda etmişti. Elvan’la ilgili soruşturma kapsamında İstanbul Emniyeti’ne sorulan ve aylar önce “Arşivimizde bulunmamaktadır” denilen kamera görüntüleri gün yüzüne çıkmış, Okmeydanı’nda görev yapan bir TOMA’ya ait görüntüler dosyaya girmişti. Emniyet’ten gönderilen yazıda, görüntüler üzerinde 27 Mayıs 2013 tarihinin yazılı olduğu, aslında kaydın Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran’a ait olduğu belirtilmişti. Ayrıca görüntülerin, Elvan’ın vurulmasından 6 saat sonrasını içerdiği ifade edilmişti. Savcı Faruk Bildirici, bilirkişi raporu için görüntüleri Ulusal Teknik Büro adlı şirkete vermişti.
Bilirkişi raporu aslında kaydın, iddia edildiğinin aksine saat 12.50’den önceki süreci de kapsadığı anlaşıldı. Bilirkişiler, Mithatpaşa Caddesi’nde görev yapan Çevik Kuvvet’e bağlı 5. timin varlığını saptadı.
Görüntülere göre, time bağlı iki gazcı ve gaz tüfeklerine biber gazı dolduran bir polis, Elvan’ın da bulunduğu, 50 metre uzaklıktaki Gaziler Sokak’a 6 el atış yapıyor. Atıştan sonra yükselen gaz dumanları arasında, bir karaltının yere yığıldığı ve sokak ağzında koşturmacanın yaşandığı görülüyor. Ardından 3 polis hızla geri çekiliyor. Fakat birkaç dakika sonra geri gelen 3 polis, yeniden aynı noktaya atış yapıyor.
Bilirkişi raporunda, görüntünün Elvan’ın vurulduğu ana ait olduğu ‘yüzde 100’ bir kesinlikte ifade ediliyor. Elvan’ı yaralayan gaz fişeğinin de bu iki polisin ZET silahından çıktığı vurgulanıyor. Atıştan önce Elvan’ın bulunduğu noktadan polislere doğru molotofkokteyli ya da havaifişeğin atılmadığı, ateş ve alev emaresi görülmediği kaydediliyor.
Halkın Hukuk Bürosu’nda dün yaptığı basın açıklaması ile görüntüleri basınla paylaşan Elvan Ailesi’nin avukatı Karatan, 5. timde görevli iki gazcı, ile ZET silahında fişek dolduran polis ve amirin bu ölümden sorumlu olduğunu vurguladı. Karatan, Okmeydanı’na çekilen farklı kamera görüntülerinde bu polislerin yüzlerinin de teşhis edildiğini anlattı. Tanık ifadeleri ile görüntülerin örtüştüğünü vurgulayan Karatan, 4 polisin tespit edilip tutuklanmasını istedi.
Baba Sami Elvan ise “Maaşlarını ödediğimiz polislerin bize düşman olduğunu görüyoruz. Çocuğumuzun hiçbir eylemi olmadığı halde, onları koruması gereken polis, hayatımıza kastediyor. O polisler acaba rahat uyuyorlar mı? Evlatlarına, Berkin’in kanını yediriyorlar. Yargılanmalarını istiyorum” dedi. Baba Elvan, konuşması sırasında gözyaşlarına hâkim olamadı.

İki yeni tanığın verdiği eşkâl doğru çıktı

Elvan’ın vurulduğu noktada bulunan A.E., 24 Nisan’da polislerin KİM Market’in önünde durduğunu, kendilerinin Gaziler Sokak’ta bulunduklarını, caddeye çıkarak slogan attıktan sonra geri kaçtıklarını anlattı: “Berkin sokağın alt tarafından yanımıza geldi. İki arkadaşımızla konuşmuş, onlar çıkmamasını söylemiş. Ona rağmen sokağa çıktı. Caddeye çıkınca kafasına kapsül geldi. Gaz kapsülünün sağ kulağının arkasına, saçlarına ve kafatasına yapıştığını gördüm. Hatta kendi eliyle kapsülü çıkardı. Kapsül kendisine geldikten sonra sokağa geldiği yöne doğru koşmaya başladı.”
A.E., Elvan’ın hastaneye götürülmesinden sonra tekrar sokak başına döndüğünü ifade ederek, “Sinirlendim. Caddeye çıkıp ‘Katiller, çocuğu vurdunuz’ diye bağırmaya başladım. O esnada bana da gaz kapsülü attılar. Sağ dizimin üzerine çarptı” dedi. A.E., görüntülerdeki polislerin eşkâlini vererek, şunları belirtti: “İki kişi gaz tüfeği kullanıyordu. Yanlarındaki sarışın kişi ‘Yukarıya, buraya atın’ diye emir veriyordu. Kafamızı sokaktan çıkardığımız için atanı gördüm. Atan, esmerdi. Gaz maskesi suratında değil, kafasına takılmıştı. Bana da aynı şahıs gaz tüfeğiyle ateş etti.”
D.P. de “Bize ateş eden polisler KİM Market’in önünde duruyordu. 3 kişilik polis grubuydu. İkisinin elinde gaz tüfeği vardı. Birisi ise emir veriyordu. Emir veren 1.70 boylarında, sarışın, büyük ihtimal amirleri olabilir. Gazcılardan birinin burnu hafif yamuk, 1.75-1.80 boylarında, esmer, Karadeniz tipli bir adamdı” dedi.

Yayınlanma tarihi

7 May 2014

Kategori Listesi