İTÜ’den Bilirkişi Raporu İstendi

DİKEN

Şırnak’ın Silopi ilçesinde polis panzerinin eve girmesi sonucu iki çocuğun ölümüyle ilgili davada bilirkişi raporu istendi.

Silopi’de polis panzeri 3 Mayıs 2017’de bir eve girmiş, duvar ve kolonları yıkarak yedi yaşındaki Muhammet ve altı yaşındaki Furkan kardeşlerin ölümüne neden olmuştu.

Zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan ikişer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Yeğit, 9 Mayıs 2017’de tutuklanmış, 17 Ekim 2017’deki ilk duruşmada tahliye edilmişti.

‘Panzeri sanık yapamayız’

Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar ve Yıldırım ailesinin avukatları katıldı.

Duruşmada tanık ifadelerinden sonra söz alan ailenin avukatı Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, olay yerine ilişkin yapılan keşif sonucu bilirkişiler tarafından hazırlanan rapora tepki gösterdi.

Keşif raporunda, fren ve direksiyonu çalışan ancak el freni bulunmayan panzer aracının asli, Yeğit ve Maden’in tali kusurlu olduğu belirtilmişti.

Elçi, raporla ilgili şunları söyledi: “Rapor sanıkların cezadan kurtarılması yönünde zorlama bir şekilde hazırlanmış. Böylesi bir raporu ilk kez görüyorum. Panzeri sanık olarak yargılayamayız. Bu, insanların aklıyla alay etmektir.”

Elçi, ehliyetsiz araç kullanmanın kusuru artırdığına dikkat çekerek, “Olağan bir trafik kazasında ehliyetsiz araç kullanmak kusur artırım sebebidir. Yasalar önünde kimse imtiyaz sahibi değildir. Uzman heyetten yeniden rapor alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Yine raporda, Yeğit’in zırhlı polis aracını kullanmaya yetkin olmadığı ifade edilmişti.

Avukatlar iki yetkilinin de sanık yapılmasını istedi

Avukat Rojhat Dilsiz, raporda, dosya içerisindeki delillerin tartışıldığını ve bunun da bilirkişilerin işi olmadığını söyledi. Dilsiz, “İki sanık hakkında verilecek ceza bizi tatmin etmeyecek. İlçe emniyet müdürü ve başpolis memuru hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir rapor daha istendi

Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının savunmalarından sonra duruşmaya kısa bir ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutuklanması talebini reddetti.

Mahkeme, İTÜ’den seçilecek iş sağlığı-güvenliği, makine-elektrik ve karayolları konusunda uzmanlıkları bulunan üç kişilik bilirkişi heyetinin, sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda rapor hazırlamasına karar verdi.

Duruşma 25 Aralık’a erteledi.

Yayınlanma tarihi

25 October 2018

Kategori Listesi