Jandarma JİTEM’in Varlığını Kabul Etti, Adını Etmedi

BİANET

Jandarma Genel Komutanlığı, “Resmi adı JİTEM değildi; 1994’te ‘JİTEM’, 1997’de de ‘JİT’ tabirinin kullanılmaması için birlikler uyarılmıştır” dedi. Avukat Elçi, bu dolaylı yanıtla JİTEM’in varlığının kabul edildiğini söyledi.

Kamuoyunda “JİTEM davası “olarak bilinen ve Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin özel yetkili ağır ceza mahkemesine gitmesine karar verdiği davada, Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) JİTEM’in varlığını dolaylı da olsa kabul etmiş oldu.

1987’den 1999’a

Davanın avukatlarından Tahir Elçi‘nin isteği üzerine mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı ve JGK’ye JİTEM’i sormuş, Genelkurmay “Bünyemizde kurulmuş JİTEM adında herhangi bir birim mevcut değildir” diye yanıt vermişti.

JGK’nin yazdığı yanıta göre, 1987’de Olağanüstü Hal (OHAL) Bölgelerinde önce “Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı”nın kuruluyor,  aynı yılın ekim ayında kurulan “Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı” bu komutanlığın emrine veriliyor.

Daha sonra, “Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı”nın adı “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı”, bünyesindeki İstihbarat Tim Komutanlığı’nın adı da “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birlik Komutanlığı” olarak değiştiriliyor.

1990’daysa, JGK’nin “geçici” dediği bu örgütlenme yerine “Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı İstihbarat Birimleri, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ve Jandarma İstihbarat Tim Komutanlığı” adları kullanılmaya başlanıyor.

Ancak JGK “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birlik Komutanlığı” uygulamasının Nisan 1999’a kadar devam ettiğini de yazıyor.

“JİTEM ve JİT’i kullanmayın”

JGK, yazısında “Jandarma Genel Komutanlığı’nın konuyu bilmeyen bazı alt kademelerinde benzer ifadeler kullanılması ve bu meyanda Jandarma İstihbarat Timlerinden ‘JİT’ diye bahsedildiğinin görülmesi üzerine; 1994 yılında ‘JİTEM’ 1997 yılında da ‘JİT’ tabirinini kullanılmaması için birlikler uyarılmıştır” da diyor.

Elçi: Kolordu Komutanlığı’ndan Arif Doğan’a “JİTEM” yazıları var

Ancak Avukat Elçi, JGK’nin “alt kademeler” iddiasını, belgelerin yalanladığına dikkat çekti. JİTEM’in kurucusu olduğunu söyleyen Arif Doğan‘ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutanak altına alınan belgelerinde, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’ndan Doğan’a gönderilen yazılarda “JİTEM” ibaresinin geçtiğini söyleyen Elçi, “En az 15 yerde bu ad var. Bunları teker teker mahkemeye okudum” dedi.

Eski PKK militanı ve JİTEM çalışanı Abdülkadir Aygan da üzerinde JİTEM yazılı 1993 tarih bordrosunu yayınlamıştı. Dönemin Diyarbakır Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı da, JİTEm adının kullanıldığını anlatmıştı.

“Kurucuları, yöneticileri, yaptıkları işleri açıklamadılar”

JGK’nin gönderdiği yanıtta, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Emekli Jandarma Kıdemli Albay Arif Doğan, Emekli Kıdemli Albay Aytekin Özen,Abdulkadir Aygan, Mustafa Deniz, Ali Ozansoy, Adil Timurtaş, Recep Tiril ve Fethi Çetin‘le ilgili görev yerleri ve süreleri de mahkemeye bildirildi. Aygan, Deniz, Ozansoy ve Çetin “memur”, Timurtaş ve Tiril “temizlik işçisi” olarak görünüyor.

Ancak Elçi, bu yanıtın JİTEM’in kurucuları, yöneticileri ve yaptıkları işlerle ilgili davayı aydınlatacak bilgi içermediğini, özel yetkili ağır ceza mahkemesinden bu bilgiler sormasını isteyeceklerini de söyledi. (TK)

Yayınlanma tarihi

4 January 2010

Kategori Listesi