JİTEM Davası 15’inci Kez Ertelendi

CUMHURİYET

Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması da ertelendi. Mahkeme dosyadan haberi olmayan ailelerin haberdar edilmesini ve daha önce tanık olarak dinlenmesi yönünde karar verilen tanıkların, dinlenmesini reddetti. Kızıltepe JİTEM davası, 90’lı yıllarda devlet görevlilerinin dahil olduğu ağır insan hakları ihlallerine ilişkin süren az sayıda davadan biri.

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu’nun da aralarında bulunduğu 9 kişinin, 1990’lı yıllarda 22 kişinin zorla kaybedilmesi veya yasadışı keyfi infaz edilmesinden dolayı yargılandığı Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanıklar duruşmaya katılmadı

Gazetekarinca’da yer alan habere göre, sanıklar duruşmaya katılmazken, mağdurların avukatı Senem Doğanoğlu ile Nuray Özdoğan duruşmada hazır bulundu. Kimlik tespiti ardından duruşmaya katılmayan avukatların müzakereleri okundu. Ardından söz alan mağdur avukatlarından Senem Doğanoğlu, “Bir önceki celse yazılı olarak da talepte bulunmuştuk Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili yakınlarının müşteki olarak davaya katılması için araştırma yapılmadığı, yakınlarının duruşma gününden haberdar edilmelerini, Hüsnü Acay, Bahri Yiğit ve Eyüp Yiğit tanık olarak dinlenmesini istiyoruz. Bunlar kamu tanığı olduğu için mahkeme tarafından adreslerinin tespit edilerek, tanık sıfatıyla dinlenmelerini talep ediyoruz” dedi.

Tanıkların ifadelerinin alınması talebi

Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili JİTEM faaliyetleri konusunda Hekko Kurtar, Halil Direk, Tayyip Günay’ın da tanık olarak dinlenmesi talebinde bulunan Doğanoğlu, “Süleyman Gümüş, Azda Ünal, Süleyman Tunç, Sinan Turan, Abdulkadir Abak, İsmail Aslan ve Cemil Aydoğan dosya HSYK’ya gönderildiğinde dinlenmelerine karar verilmiş ancak bir kısmının adresinde bulunmadığından dinlenememiştir. Bu kişiler hakkında aradan geçen zaman nedeni ile yeniden adres araştırması yaptırılarak, bu kişilerin tanık sıfatı ile beyanlarının alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Söz alan sanık avukatı Hüseyin Aslan ise söz konusu taleplerin reddini istedi. Aslan, mağdur avukatlarının dosyayı uzatma amacıyla tanıkların araştırılması ve dinlenmesini istediğini iddia etti.

Talepler reddedildi, duruşma ertelendi

Kısa bir aranın ardından ara kararını veren mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Aralık tarihine erteledi.

Mahkemenin oluşturduğu ara kararlar şöyle:

Başka bir dosyadan İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Eşref Hatipoğlu’nun bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılması talebi reddedildi.

Başka bir dosyadan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Mehmet Salih Kılıçaslan’ın SEGBİS ile katılması talebi reddedildi.

Mağdur vekillerinin tanık olarak dinlenmesi talebi reddedildi.

Yayınlanma tarihi

13 September 2018

Kategori Listesi