JİTEM Davası Başlamadan “Güvenlik Sorunu” Çıktı

BİANET

JİTEM davası “güvenlik gerekçesiyle” Mardin’den dava Ankara’ya nakledildi. İHD Mardin Şube Başkanı Kuzu, mahkemenin daha yargılama başlamadan ve hiçbir güvenlik sorunu yokken bu talepte bulunduğunu söyledi.

Mardin ve ilçelerinde, 1992-1996 arasındaki 22 faili meçhul cinayet, gözaltında kaybetme ve köy yakmalara ilişkin dava “güvenlik gerekçesiyle” Ankara’ya nakledildi.

Nakil talebi davanın görüleceği Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden geldi, Yargıtay 5. Ceza Dairesi de davanın Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledilmesine karar verdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şube Başkanı, Avukat Erdal Kuzu bianet’e yaptığı açıklamada, “dava daha görülmeye başlamadan, bir duruşma bile yapılmamışken ve güvenlik problemine dair hiçbir emare yokken taşınmasının cezasızlık politikasıyla ilişkili olduğunu” belirtti.

Kuzu, “Mahkeme yargılama yapmaktan çekindi, bu cesareti gösteremedi. Nakil talebi de mahkemenin görevden kaçtığını ortaya koyuyor” dedi.

“Bu nakil işlemi de kamu görevlilerine cezasızlık politikasının bir devamı. Amaç, mağdurların davayı takip etmesini engellemek ve ‘tabi mahkeme’ kurularını işlevsizleştirmek.”

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi henüz ilk duruşmanın tarihini belirlemedi.

JİTEM davası nedir?

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 arasındaki gözaltında kayıplar, köy boşaltmalar ve infazları kapsayan davada dördü ordu mensubu, beşi korucu dokuz sanık yargılanacak.

İddianamede, sanık askerlerin bölgede JİTEM’e bağlı olarak korucular ve itirafçılardan oluşan “Bıçak Timi” adında bir tim kurarak cinayet işledikleri, gözaltına aldıkları kişileri infaz ederek cesetlerini yok ettikleri ifade edildi.

Davanın asker sanıkları: Ergenekon davasından bir süre tutuklu kalan emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan.

Dört askerin, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele’nin (JİTEM) Mardin ve Diyarbakır’daki yöneticileri olduğu iddia edildi.

“Bıçak Timi”nin mensubu oldukları öne sürülen korucular: Abdurrahman Kurga, Mehmet Emin Kurga, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir.

Dokuz sanığın, “Silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek ve bu örgüte üye olmak, tasarlayarak insan öldürmek” suçlarından yargılanmaları talep edildi.

İddianamade sanıklar, gözaltına alındıktan sonra “PKK’li süsü verilerek” infaz edilen ya da kaybedildikten yıllar sonra çeşitli tarihlerde yapılan kazı çalışmalarında cesetleri bulunan 22 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Şüphelilerin sorumlu oldukları belirtilerek öldürdükleri öne sürülen kişiler iddianamede şöyle sıralandı:

Abdulvehap Yiğit, Süleyman Ünal, Mehmet Nuri Yiğit, Tacettin Yiğit, Zübeyir Birlik, Abdulbaki Birlik, Kemal Birlik, Zeki Alabalık, Memduh Demir, Nurettin Yalçınkaya, Necat Yalçınkaya, Mehmet Emin Abak, Hıdır Öztürk, Abdulvahap Ateş, Mahmut Abak, Yusuf Tunç, Şeyhmus Kaban, İzzettin Yiğit, Yusuf Çakar, Abdurrahman Öztürk, Mehmet Ali Yiğit, Abdülbaki Yiğit.

Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın JİTEM soruşturması, İstanbul merkezli başlatılan Ergenekon soruşturmaları sırasında “Aydos” kod adı verilen bir gizli tanığın ifadeleri sonrasında başlatılmıştı. (AS)

Yayınlanma tarihi

21 November 2014

Kategori Listesi