JİTEM Davası Sanıkları İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı

MİLLİYET

Soruşturması 10 yıl sürdü, yargılaması 6 yıldır devam ediyor

DİYARBAKIR’da, 1992-94 yılları arasında işlenen 8 cinayete ilişkin yürütülen ve aralarında ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ile itirafçı Abdülkadir Aygan’ın bulunduğu 15 sanıklı JİTEM davasında, 16 yıllık soruşturma ve yargılama sürecinde, ilk kez 2 sanık duruşmaya katılarak hakim karşısına çıktı. Duruşmaya katılan itirafçılar Adil Timurtaş ve Ali Ozansoy, avukatları hazır olmadığı için savunma için süre talebinde bulundu. Ayrıca, kimlik bilgileri silinen 4 itirafçı sanığın yeni kimlik bilgilerini göndermemekte direnen İçişleri Bakanlığı, bu kez Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Fethi Çetin ve Kemal Emlük’ün yeni isimlerini mahkemeye bildirdi.

Güneydoğu’da 1992-1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan ile birlikte ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’, ‘İşkence yapmak’, ‘adam öldürmek’ suçlarından iki ayrı dava dosyasının birleşmesiyle sanık sayısı 15’e yükseldi. Tutuksuz sanıklar Abdülkadir Aygan, Abdülkerim Kırca, Ali Ozansoy, Adil Timurtaş, Fethi Çetin, Hüseyin Tilki, Kemal Emlük, Saniye Emlük, İbrahim Babat, Faysal Şanlı, Recep Erkal, Mehmet Zahir Karadeniz, Hayrettin Toka, Lokman Gündüz, Muhsin Gül’ün yargılanmasına Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İlk Kez Geldiler, Savunma Yapmadılar

İlk olarak 1994 yılında soruşturmasına başlanan, soruşturması 10 yıl sonra tamamlanan ve 6 yıldır yargılanması süren davada, ilk kez sanıklardan itirafçı Ali Ozansoy (Ahmet Turan Altaylı) ile başka bir suçtan dolayı İstanbul’da tutuklu bulunan itirafçı Adil Timurtaş, hakim karşısına çıktı. Daha önceki celselerde itirafçı olmaları nedeniyle kimlik bilgileri gizli tutulan sanıklar yeni kimlikleri tespit edilemediği için duruşmalara getirilemiyordu. Mahkemenin savunmasını istediği iki sanık da, avukatları hazır bulunmadığı için savunma için süre talebinde bulundular. Mahkemede, iki sanığın bir sonraki duruşmada avukatları huzurunda savunma yapmalarını kararlaştırdı.

‘Sanıkları Bulduk, Tutuklansınlar’

Mahkemenin söz verdiği mağdur avukatlarından Barış Yavuz, yurtdışında yaşayan sanıklardan Abdulkadir Aygan’ın iadesi konusunda taleplerinin yineleyerek, ayrıca Aygan hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti. Avukat Yavuz, “Yargılama yıllardır devam etmesine rağmen karşın bir kısım sanıklara henüz yeni ulaşılmıştır. Bu nedenle sanıklar açısından tutuklama koşullarının oluştuğunu düşünmekteyiz. Sanıkların tutuklanmalarına karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

‘İtirafçı’ Kitabından Delil Sundular

Mağdur avukatlarından Baran Vural ise, sanıklar Saniye ve Kemal Emlük hakkında açıklamaya yapmak istediğini belirtti. ‘İtirafçı’ isimli kitapta iki sanığın anlatıldığını iddia ettiği bölümleri mahkemeye sunan Vural, “Abdulkadir Aygan’ın anlatımları ile yazılan İtirafçı isimli kitabın 137’inci sayfasında ‘çekirdek kadro nerede’ başlıklı yazıda açıklamalarda bulunulmuştur. Bu yazılar ve açıklamalar çerçevesinde bu kişilerin şahsi dosyalarının istenilmesini talep ediyoruz. Çünkü kitabın devamında yer alan beyannamelerdeki kitabın 163 ve 164’üncü sayfalarında yer almaktadır. Burada Kemal Emlük’ün Erhan Berak ve Saniye Emlük’ün Emel Berak isimleri aldığı anlaşılmaktadır. Bu hususların açıklığa kavuşması açısından dosyaların getirilmesini talep ediyoruz. Ayrıca tüm sanıklar hakkında yurtdışına çıkma yasağının getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

JİTEM’in Vergi Kayıtlarında Albay Temizöz’ün İsmi Çıktı

Bu arada müdahil avukatlar, JİTEM’in vergi kayıtları olduğu öne sürülen bir belgeyi mahkemeye sundu. Davanın bazı sanıklarının da aralarında bulunduğu, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı personelinin gelir ve vergi tablosuna yer verilen belgenin ilk sırasında ise, halen Şırnak’taki faili meçhul cinayetlerle ilgili davada yargılanan Albay Cemal Temizöz’ün adı yer alıyor.

Yeni Kimlik Bilgileri Geldi

Bu arada, daha önce yargılamanın sürdüğü Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi ile İçişleri Bakanlığı arasında krize neden olan ve kimlik bilgileri değişen 4 sanığın yenilenen kimlik bilgileri mahkemeye ulaştı. Mahkemeye ulaşan belgeye göre, kimlik bilgileri değişen Ali Ozansoy’un’un yeni adının Ahmet Turan Altaylı, Fethi Çetin’in Fırat Can Eren, Hüseyin Tilki’nin Hüseyin Eren ve Kemal Emlük’ün Erhan Berak olarak değiştiği görüldü.

Sanıkların tutuklanması yönündeki talebini reddeden mahkeme heyeti, diğer sanıkların adreslerinin belirlenebilmesi için Emniyet Müdürlüğüne yeniden yazı yazılması ve eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Yayınlanma tarihi

3 September 2010

Kategori Listesi

Etiket Listesi