JİTEM Davasında “Devlet Sırrı” Sansürü

ARTI GERÇEK

JİTEM Davası’nda mahkemenin istediği Susurluk Rapor’u ‘devlet sırrı’ olduğu gerekçesiyle sansürlenerek gönderildi, Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın dinlenmesi talebi de reddedildi

Ankara ve çevresinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan, kamuoyunda ‘Ankara JİTEM Davası’ olarak bilinen davanın 16’ncı duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma salonunda mağdur ve sanık avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan istedikleri Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ve dönemin başbakanı Mesut Yılmaz’a sunulan Susurluk Olayları Raporu’nun aslı ve tam bir fotokopisinin mahkemeye ulaştığını; fakat ‘devlet sırrı’ niteliğindeki bilgilerin çıkarılmış olduğunu açıkladı.

Ardından müşteki avukatları söz aldı. Avukatlardan Yusuf Alataş, rapordan ‘devlet sırrı’ gerekçesiyle bazı bilgilerin gizlenmesini eleştirdi. Alataş, davanın bir numaralı sanığının devletin kendisi olduğunu belirterek, bu durumda davadan sonuç alınmasının mümkün olmadığını söyledi. Alataş, “Raporun aslı ve ekleri gönderilmemiştir, kendilerince istenilen bir kısım gönderilmiştir. Bir devletin suçluları ortaya çıkarmaya niyeti yok ise davanın sonuçlanması mümkün değildir” dedi.

Dönemin Başbakanları Dinlenmeli 

Müşteki avukatlarından Ruşen Ali Nergiz ise dönemin başbakanları Mesut Yılmaz, Tansu Çiller ile eşi Özer Uçuran Çiller’in dinlenmesini istedi.

Yine müşteki avukatlarından Nuray Özdoğan, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan istenen raporun eklerinin gönderilmediği ve bunun da bir görev suçu olduğunu belirtirken, avukat Sertaç Ekinci de sanıkların vareste tutulması yönündeki kararın kaldırılmasını ve sanıkların tutuklanmasını talep etti. Ayrıca Ekinci, dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin’in televizyonda Mahmut Yıldırım’ın yaşadığına ilişkin konuştuğunu bu yüzden de Pekin’in celp ile dinlenmesini talep etti.

Söz alan sanık avukatları ise, dönemin başbakanının dinlenmesi talebinin reddedilmesi ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım hakkındaki davanın da ayrılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise, Mahmut Yıldırım hakkındaki yakalama kararının devamına, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 24 Nisan 2018 tarihli ‘Susurluk Olayları Raporu’ ilgili tutulan rapor ve eklerin ‘devlet sırrı’ olduğuna dair kararın gönderilmesinin istenilmesi ile Tansu Çiller, eşi Özel Çiller ve Mesut Yılmaz’ın dinlenmesine ilişkin yer olmadığına karar verdi.

Duruşma 2 Ekim 2018 tarihine ertelendi.

Yayınlanma tarihi

4 May 2018

Kategori Listesi