Ankara JİTEM Davası’nda Gizli Tanık Dinlendi

ARTI GERÇEK

Ankara JİTEM davasının 17’nci duruşması gizli tanık dinlenmesi gerekçesiyle kapalı yapıldı.

Ankara ve çevresinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan, kamuoyunda ‘Ankara JİTEM Davası’ olarak bilinen davanın 17’nci duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi konuşan müşteki avukatlarından Yusuf Alataş, “Bu yargılamalar sanal yargılamalar. Mahkeme heyeti mahkemecilik oynuyor biz de avukatçılık yapıyoruz. Gerçek bir yargılama yok” dedi.

Duruşmada sanık ve müşteki avukatları hazır bulundu. Kimlik tespitiyle başlayan duruşma da gizli tanık ‘Emek’in dinleneceği gerekçesiyle mahkeme başkanı gizli duruşma yapılmasına karar verildi. Duruşmadan gazeteciler ve sivil polisler çıkarıldı.

2 Şubat 2018 tarihli duruşmada, ‘Emek’ kod adlı gizli tanığın Ankara dışında bir cezaevinde olduğunun tespit edildiği, dinlenmesi yönünde işlemlerin başlatıldığı ifade edilmiş, gizli tanık programına alınarak dinlenmesine karar verilmişti. Bu karar tutanağa, ‘Emek kod adlı gizli tanık ile ilgili olarak İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazıldığı, cevap gelmediği anlaşıldı’ şeklinde geçirilmişti. Duruşma sonunda da, ‘Emek kod adlı tanık ile ilgili olarak tespiti yönündeki yazışma sonucunun beklenmesine’ karar verilmişti.

Bugünkü duruşmada gizli tanığın dinlenmesinin ardından avukatlar beyanda bulundu. Duruşmadan sonra konuşan avukat Yusuf Alataş, ‘Emek’ isimli gizli tanığın genel konuştuğunu, sesinin algılanmadığını söyledi. Davada asıl tanık olan ve ayrıntılı bilgi veren gizli tanığın ‘Ayışı’ isminde olduğunu hatırlatan Alataş, istenen teftiş kurulu raporlarının da gelmediği bilgisini paylaştı.

Ara kararını veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 31 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Yayınlanma tarihi

2 October 2018

Kategori Listesi