JİTEM Davasında Hiçbir Şey Yerine Ulaşamıyor

RADİKAL

Emekli bazı general ve komutanların bilgisi dahilinde JİTEM yapılanması içinde yer alıp öldürme, bombalama ve gasp gibi eylemlere giriştikleri iddiasıyla 10 yıldan bu yana tutuksuz yargılanan 9’u PKK itirafçısı, 1’i korucu, 1’i de istihbarat elemanı 11 sanıklı JİTEM davasında, Ergenekon tutuklusu emekli Albay Arif Doğan’ın ifadesinin alınması için Askeri Mahkemenin talimat yazdığı, ancak bu ifadenin halen mahkemeye ulaşmadığı bildirildi. Mahkemenin talep ettiği Ergenekon iddianamesinin de halen dosyaya ulaşmadığı belirlendi.

Güneydoğu’da 1988-94 yılları arasında bazı emekli generallerin bilgisi dahilinde ‘Adam öldürmek, araç bombalamak, suikast, adam kaçırıp infaz etmek, fidye almak’ suçlarından haklarında ömür boyu hapis istemiyle dava açılan tutuksuz sanıklar PKK itirafçıları İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ve Abdulkadir Aygan ile jandarma istihbarat elemanları Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı ile ilgili Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sürüyor. Davada, ‘Ergenekon’un tutuklu sanığı emekli Albay Arif Doğan’ın ifadesi bekleniyor. 7’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde 1 yıl yargılaması yapılan bu davada; söz konusu tarihlerde Silopi Botaş Tesislerinde JİTEM Komutanı olan ve itirafçılara talimat vermekle suçlanan emekli Albay Arif Doğan’ın talimatla ifadesinin istendiği belirtildi.

‘Görevsizlik’ kararıyla Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen dosyada, Arif Doğan’ın ifadesini Askeri Mahkeme’nin istediği, ancak halen dosyaya ulaşmadığı kaydedildi. İtirafçıların yargılandığı 11 sanıklı davanın İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘Ergenekon Davası’ ile birleştirilmesi yönündeki müdahil avukatların istemlerini de mahkeme incelemeye aldı. 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin İstanbul Adliyesi’nden istediği Ergenekon İddianamesi’nin onaylı sureti ile CD’ye aktarılmış bir kopyasının halen mahkemeye ulaşmadığı, iddianamenin gönderilmesinden sonra davanın Ergenekon davasıyla birleşip birleşmemesi yönünde karar verilecek.

Avukatın Talebi İnceleniyor 

Mardin’in Nusaybin ile Şırnak’ın Cizre İlçesi arasındaki karayolunda 16 Eylül 1989 tarihinde işkence edildikten sonra kurşuna dizilerek öldürüldüğü ileri sürülen Hasan Caner, Tahsin Sevim ve Hasan Utanç adlı 3 köylünün aileleri adına müdahil olarak İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Ergenekon davasına dilekçe gönderen avukat Tahir Elçi dilekçesinde, şunları yazdı:

“Ergenekon İddianamesi incelendiği takdirde bazı sanıkların dosyamız sanıklarıyla aynı olduğu görülecektir. Albay Arif Doğan daha önce Silopi JİTEM Komutanı olarak görev yapmıştır. Hasan Caner, Tahsin Sevim ve Hasan Utanç adlı 3 köylüye burada işkence yapılarak 16 Eylül 1989 günü Nusaybin-Cizre karayolunda kurşuna dizildikleri yönünde dosyamız sanığı İbrahim Babat tarafından belirtilmektedir. Dosya içindeki Susurluk raporunun bir kısmında ‘JİTEM’ adlı illegal örgütten söz edilmektedir. Ergenekon iddianamesinde bu örgütten söz edilmektedir. Bu nedenle sanıklar Veli Küçük, Levent Ersöz, Arif Doğan hakkında ek iddianame düzenlenerek bu suçtan dolayı da ayrıca cezalandırılmalarını talep ederim.”

Halen İsveç’te yaşadığı öne sürülen ve 7’nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nce hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan itirafçı Abdulkadir Aygan’ın Türkiye’de işlediği suçlardan yargılanabilmesi için hakkında düzenlenen iade talepnamesinin yeniden güncellenerek Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği öğrenildi.

İddianemede 11 sanığın, dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Hulusi Sayın, Asayiş komutanları İsmail Selen, Hikmet Köksal, Silopi JİTEM Grup Komutanı emekli Albay Arif Doğan, Veli Küçük, Yüzbaşı İsmail Öztoprak, Yüzbaşı Sinan Yaşar’ın bilgisi dahilinde kaçak olaylarda kullanıldıkları, Silopi’de JİTEM adına çalışan Ahmet Zeyrek’in yasa dışı olayları bildiği için çevreye bilgi sızdıracağı endişesiyle sanık Lokman Gündüz tarafından öldürüldüğü, PKK’ya yardım ettikleri iddiasıyla Tahsin Sevim, Hasan Utanç ve Hasan Caner adlı köylülerin astsubay Şaban Bayram’ın bilgisiyle kaçırılıp sanık korucu Faysal Şanlı tarafından kurşuna dizildiği belirtiliyor.

İddianemede, Veli Küçük’ün İstihbarat Komutanlığına getirilmesi üzerine PKK itirafçılarına asker kimliği çıkarıp Grup Komutanlığı’nda görevlendirdiği, ‘PKK’lı diye 6 vatandaşı Asayiş Komutanı Hikmet Köksal’ın emriyle öldürdükleri, sanık İbrahim Babat’ın kapatılan ‘Yeni Ülke’ gazetesinin Nusaybin bürosunu bombalayıp kaçtığı sırada polisçe yakalandığı, üzerinde asker kimliği çıkınca serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Yayınlanma tarihi

22 January 2009

Kategori Listesi