JİTEM Davası’nda Kan Donduran İfade: Kafasına Sıkarak İnfaz Etti

BİRGÜN

Kızıltepe JİTEM davasında konuşan gizli tanık Aydos, dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur’un kendisine “Mardin’in Allahıyım” dediğini belirtti. Aydos, infazlara ilişkin şunları söyledi: “Bir mağarada yakaladık. 5 kişiydiler. 3’ünü orada öldürdük, Ali Temel ile birlikte bir kişiyi de Kızıltepe girişinde infaz ettik, Kızıltepe Hastanesi’nin önüne attık. Hasan Atilla Uğur, Ali Temel’in kafasına sıkarak infaz etti.”

1992-1996 yılları arasındaki gözaltına alınarak öldürülen 22 kişinin davasının görüldüğü Kızıltepe JİTEM Davası, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etti. 10’uncu duruşması görülen davaya müşteki avukatları, sanık avukatları ile Hafıza Merkezi ve Şırnak Barosu adına davayi izleme ekibi olarak Asya Ergün, Gülbahar Doğan da katıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşanan 22 faili meçhul cinayetin Ankara’da görülen davasında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile dört asker ve “Bıçak Timi” olduğu belirtilen Abdurrahman Kurga, Mehmet Emin Kurga, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir yargılanıyor.

Cinayetlerle ilgili bilgi verdi

Duruşma, mağdur avukatlarının “Şu an için dinlenmesin” talebine rağmen, mahkeme başkanının kararının ardından gizli tanık Aydos’un dinlenmesi ile başladı. Duruşmada çeşitli faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgiler veren Aydos, tutuklu bulunduğu Kırıkkale Cezaevi’nden getirildiği duruşmada, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Hasan Atilla Uğur’un olayların merkezinde olduğunu söyledi. O dönemde Uğur’un kendisi için, “Ben Mardin’in Allahıyım” dediğini ifade eden gizli tanık Aydos şunları söyledi:

“Olay çok eski. Ayrıntıları bilmem mümkün değil ancak sanıklar içerisinden Hasan Atilla Uğur’u tanıyorum. Hasan Atilla Uğur Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olduğundan bölgedeki tüm olayları biliyor. ‘Ben Mardin’in Allahıyım’ diyen bir adamdır. Hasan Atilla Uğur, insanlara baskı yaparak, istediğinin malına el koyan istediğini götüren bir İlçe Jandarma Komutanı idi. Gece yarıları suçsuz insanları PKK’li diye evlerinden alarak infaz ediyordu, kuyulara atıyordu, kemik bir kadrosu vardı. Hasan Atilla Uğur’un yaptığı buydu memlekette.”

Sanık avukatları da Aydos’un daha önceki ifadelerinde Uğur’un Yasin adlı bir örgüt üyesini kafasından vurduğu ve infaz ettiğini fakat bunun resmi belgelerde yalanlandığını söyledi. Bunun üzerine söz alan Aydos, bahsedilen kişinin Yasin olmadığını, infaz edilen örgüt üyesinin Ali Temel olduğunu söyledi. Aydos ifadesini şöyle sürdürdü:

“Bir mağarada yakaladık onları. 5 kişi idiler, 3’ünü orada öldürdük, Ali Temel ile birlikte bir kişiyi de Kızıltepe girişinde infaz ettik. Kızıltepe Hastanesi’nin önüne attık. Hasan Atilla Uğur, Ali Temel’in kafasına sıkarak infaz etti. O gece bizzat oradaydım.”

14 Eylül’e ertelendi

Sanık avukatları, Aydos’un belirli olaylar üzerinden değerlendirme yapmadığını iddia ederek, tanıklığının şüpheli olduğunu ve dosyaya yarar sağlamayacağını, bu yüzden de beyanlarını kabul etmediklerini söyledi. Mahkeme heyeti, mağdur avukatlarının “Aydos’un bir sonraki duruşma tekrar dinlenmesi” talebini reddetti. Duruşma, 14 Eylül tarihine ertelendi.

Yayınlanma tarihi

10 May 2017

Kategori Listesi