JİTEM’e İkinci Dava

BİANET

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele’nin (JİTEM) “sorgu ve infaz” ekibindeki “Yavuz” kod adlı kişinin kim olduğunu ortaya çıkardı. Biri uzman çavuş, üçü PKK itirafçısı dört kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Taraf gazetesinin haberine göre, mağdur ailelerin avukatı Elçi, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın üç yıldır bulamadığı “Yavuz” veya “Yavuz Güneş” kod isimli kişinin kim olduğunu, faili meçhul cinayetlere ilişkin dosyalar üzerinde yaptığı inceleme sonucunda buldu.

Elçi, bu kişinin 1966 doğumlu Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak olduğunu saptadı. 1994 tarihli Abdurrahman Avşar‘ın yakalanmasına ilişkin tutanakta, “Yavuz Güneş” kod adının altındaki imzanın, İbrahim Danış‘ın öldürülmesine ilişkin 30 Ocak 1994 tarihli “Yer Gösterme Tutanağı”ndaki “Uzman Çavuş Burhanettin Kıyak” imzasıyla aynı olduğunu buldu.

Avukat Elçi, 21 Aralık’ta Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Albay Cemal Temizöz‘ün de yargılandığı JİTEM davasının görüleceğini belirterek, şunları söyledi:

“Büyük bir ihtimalle ikinci iddianame bu dava ile birleştirilir. Haklarında yeni dava açılan ekibin görev yaptığı dönemde aynı yer ve ilçede 40-50 ye yakın faili meçhul cinayet işlenmiş ancak bunlar etkili bir biçimde soruşturulmadı. Soruşturma tamamlanmadı ve iddianameye konu edilmedi. Bu anlamda eksik bir dava.”

Mahkeme tespit edemedi

Şırnak’ta 1993-95 yılları arasında işlenen cinayetlerden sorumlu tutulan ve aralarında Kayseri eski İl Jandarma Komutanı emekli Albay Temizöz ve Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atak ile itirafçıların da bulunduğu yedi sanıklı dava 11 Eylül 2009’da başladı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk davanın iddianamesinde, “Yavuz”, “Yavuz Güneş” kod adını kullanan başçavuş 20 cinayetin sorumlularından biri olarak gösteriliyordu. İddianamede faili meçhule kurban gidenlerin gözaltı ve yakalama tutanaklarında sık sık ismi geçen de yine aynı kod isimli kişiydi.

Şüpheli olmasına karşın gerçek kimliği tesbit edilemediğinden “Yavuz” kod adlı başçavuşun dosyası ayrılmıştı.

Ancak yeni gelişmelerin ardından Albay Temizöz’ün sorgu ekibinde yer aldıkları gerekçesiyle bir uzman çavuş ve üç PKK itirafçısı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yeniden dava açıldı.

Uzman Çavuş olarak görev yapan “Yavuz” kod adlı Kıyak’ın, Ramazan Elçiİbrahim AdakMehmet Gürri ÖzerAbdurrahman AfşarSüleyman GasyakAbdulaziz GasyakÖmer CandorukYahya Akman ve kimliği belirlenemeyen iki kişinin öldürülmesine iştirak etmek suçlarından beş kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

İddianamede, dosyanın Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayla birleştirilmesi de istenince 8. Ağır Ceza Mahkemesi, birleştirme talebini değerlendirmek üzere iddianameyi 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. (AS)

Yayınlanma tarihi

19 December 2012

Kategori Listesi

Etiket Listesi