Kayıp Çoban Davasında 500 Asker İfade Verecek

MİLLİYET

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan Nezir Tekçi’yi öldürüp cesedini mayın patlatarak parçaladıkları iddiasıyla emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın yargılandığı davada mahkeme, o dönemde bölgede konuşlu askeri birliklerde görevli 500’ü aşkın kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Olay tarihinde er olarak vatani görevini yapan ve duruşmada tanık olarak dinlenen Yunus Şahin, Nezir Tekçi’nin öldürüldükten sonra bölükteki Kürt kökenli askerlere cesedine ateş ettirildiğini iddia etti.

Şahin’in ifadesi

Yüksekova ilçesine bağlı Aşağı Ölçek köyünde çoban Nezir Tekçi, iddiaya göre 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova’da görev yapan, Bolu Dağ Komando Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. 1997 yılında Nezir Tekçi’nin babası Halit Tekçi’nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. Savcılık yaptığı inceleme ardından kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 2010 yılında Yunus Şahin adlı bir kişi, askerlik yaptığı dönemde Nezir Tekçi’nin ölümüne tanık olduğunu öne sürdü. Şahin, savcılıkta verdiği ifadede “Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir’e ‘Bize PKK’nin yerini ve silahlarını göster’ dedi. Nezir ise, ısrarla çobanlık yaptığını ve onların yerini bilmediğini söylüyordu. Kemal Teğmen, Nezir’in kolundan tutup, onu bizden 10 metre uzağa götürüp, orada G-3 ile kendisine 1 veya 2 el ateş etti. Ali Osman bize dönerek ‘Hepiniz ateş edin’ dedi. Herkes Nezir’e doğru ateş etti. Nezir yere düşmüş ve ölmüştü. Sonra teğmen rütbesinde bulunan Kemal isimli komutan, ‘Mayıncı yanıma gelsin’ dedi. Bir süre sonra mayının patlama sesi geldi. Bizler, ölen Nezir’in elbiselerinin havaya uçuştuğunu gördük. Kemal Teğmen bu kişinin vücudundan kopmuş kafasını getirip bize gösterdiğinden beri, bu olayı ve adamın yüzünü hiç unutamıyorum” dedi.
Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen listeye göre o dönemde askerlik yapan 500’ün üzerinde tanığın bulundukları illerdeki yerel mahkemeler tarafından talimatla ifadelerinin alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yayınlanma tarihi

6 March 2013

Kategori Listesi