Kemal Kurkut’un Vurulması Mecliste: Diyarbakır Valiliği’nden Açıklama

CUMHURİYET

Malatya İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları sırasında vurularak öldürülmesine ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan tarafından soru önergesi verildi.

Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları sırasında vurulan üniversite öğrencisi Kemal Kurkut hakkında HDP Diyarbakır Milletvekili Altan, tarafından verilen soru önergesinde, görgü tanıklarının beyanlarına dikkat çekilerek cevap verilmesi istenenler sıralandı.

Tan, görgü tanıklarının ifadelerine göre sivil polislerin bulunduğu alandan gence ateş ettiğini söylediğini, Diyarbakır Valiliği’nin ise gencin sırtında bomba yüklü bir çanta olduğunu ve güvenlik güçlerine yönelik bıçakla saldırı girişiminde bulunduğunun kamuoyuyla paylaşıldığının altını çizdi.

Açıklamayla görüntüler çelişiyor

Ancak sosyal medyaya düşen görüntülerde Kurkurt’un elinde pet şişe, üzerinin çıplak ve herhangi bir sırt çantasının olmadığının görüldüğünü belirten Tan, Valiliğin açıklamasıyla görüntülerin çeliştiği kaydetti. Valilğin yaptığı açıklamayla ilgili olarak bir bilgi yanlışlığı varsa bu yanlış bilgileri Valilik adına paylaşan kişiler hakkında bir soruşturmanın olup olmadığının da cevaplanması istendi. Gencin vurulma gerekçesi ve vuran kişiyle ilgili bir soruşturma olup olmadığı da sordu.

Newroz’daki gencin vurulma görüntüleri ortaya çıktı

Diyarbakır Newroz’u sırasında arama noktasında polis tarafından vurulan gencin vurulma anının fotoğrafları ortaya çıktı. Kare kare Dihaber’in objektiflerine yansıyan fotoğraflarda, genç arama noktasında üstü çıplak bir şekilde sağ eliyle bıçağı göğsüne dayamış şekilde görünüyor. Hemen yanı başında 4 polis bulunuyor, arkasında ise yaklaşık 4 metre uzakta genç bir polis silahını doğrultmuş bekliyor.

Her boyutta araştırıyoruz 

Diyarbakır Valilği’nin resmi internet sitesindan yaptığı açıklama ise şöyle:

İlimiz Bağlar İlçesi Nevruz Park alanında gerçekleştirilecek olan Nevruz etkinlikleri miting alanına girmeye çalışan sırt çantalı bir şahıs, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince aranmak istenmiş ancak şahıs kendini aratmak istememiş, ‘Çantamda bomba var hepinizi öldüreceğim’ diyerek güvenlik güçlerine bıçaklı saldırıda bulunmuş ve etkinliğin yapılacağı yöne doğru koşmaya başlamıştır. Şahıs, güvenlik güçlerinin tüm uyarılarına rağmen elindeki bıçağı atmamış ve alana doğru koşmaya devam etmiştir. Söz konusu şahsın canlı bomba olma ihtimali değerlendirildiğinden ve alanda bulunan katılımcıların can güvenliği göz önünde bulundurulduğundan dolayı, arama noktasında görevli güvenlik güçlerince müdahale edilmiştir.

Meydana gelen olay sonrasında yaralanan ve etkinlik alanına çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırılan şüpheli şahıs, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü inceleme başlatılmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur. Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları sırasında kontrol noktasında ‘canlı bomba şüphesiyle’ vurularak öldürülen Kemal Kurkut’la ilgili Valilik’ten yeni açıklama: Her boyutuyla araştırıyoruz

 

Yayınlanma tarihi

23 March 2017

Kategori Listesi

Etiket Listesi