Kemikleri Adli Tıpa Gönderilecek

YÜKSEKOVA HABER

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan Nezir Tekçi’yi öldürüp, cesedini mayın patlatarak parçaladıkları iddiasıyla emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın tutuksuz olarak…

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan Nezir Tekçi’yi öldürüp, cesedini mayın patlatarak parçaladıkları iddiasıyla emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan’ın tutuksuz olarak yargılanmalarına Eskişehir’de devam edildi. Mahkeme heyeti, olay yerinde bulunan kemik parçalarının İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi.

Yüksekova İlçesi’ne bağlı Aşağı Ölçek Köyü’nde çoban Nezir Tekçi, iddiaya göre 19 Nisan 1995 tarihinde Yüksekova’da görev yapan Bolu Dağ Komando Tabur Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından gözaltına alındı ve daha sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. 1997 yılında Nezir Tekçi’nin babası Halit Tekçi’nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı. O tarihte yüzbaşı olan emekli albay Ali Osman Akın ile o dönem teğmen olan yarbay Kemal Alkan hakkında Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Canavarca hisle adam öldürmek’ suçundan dava açıldı. Dava güvenlik nedeniyle Eskişehir’e alındı.

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan 42 yaşındaki Yarbay Kemal Alkan katıldı, diğer tutuksuz sanık 55 yaşındaki Emekli Albay Ali Osman Akın ise gelmedi. Duruşma nedeniyle adliye içerisinde ve çevresinde polisler geniş güvenlik önlemleri aldı.

Avukat Boğatekin: Faili Meçhullerin Hesabı Sorulmalı 

Nezir Tekçi’nin ailesinin avukatlarından Hüseyin Boğatekin, faili meçhul cinayetlerin hesabının sorulması gerektiğini söyledi. Avuka Boğatekin şöyle devam etti: “Kürt yurttaşı olarak bu topraklarda barış olacaksa faili meçhullerin hesabının sorulması gerekmektedir. Bunların hukuk önünde yasal çerçevede hesaplaşması gerekmektedir. Bunun hesabı mecliste değil hukuk önünde sorulacak. Önceki duruşmalardaki taleplerimiz üzerine olay yerinde keşif yapılmasına karar verildi. Olay yerinde keşif yapıldı. Bunun yanı sıra yeni araştırmalara da girilmesi gerekmektedir. Dosyada halen eksikler bulunmaktadır. Olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen yapılan keşifte ciddi delillere ulaşıldı. Bulunan delillerin İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından incelenmesini istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan silaha ait mermi kovanları bulduk. Birkaç saat içerisinde yapılan keşifte onlarca kovan tespit edildi. İki gün keşif yapılsaydı bir o kadar daha kovan bulunurdu. Bulunan mermi kovanları katliamın yapıldığı yerde tespit edilmiştir. Bu bölgede ateş edildiği kesindir. Taleplerimiz imkansız, yapılması mümkün olmayan veya abes talepler değildir. Bulunan deliller araştırılmayacaksa olay yerinde keşif yapılmasına da gerek yoktu. Mahkeme heyetinizden Türk Silahlı Kuvvetleri’nden katliamın olduğu sırada askerlere verilen tüfeklerin üzerlerine zimmetli olup olmadığının, askerlere verilen mermilerde numara olup olmadığının, o tarihte TSK’ya ait tüfek listesinin sorulmasını istiyoruz. TSK hakkında, intihar eden bir askerin ailesinden bile kullandığı merminin parasının istendiği veya bozulan bir tankın, malzemenin parasının talep edildiği duyumlarını alıyoruz. Ufak bir hırsızlık olayından dahi insanlar 3-4 ay tutuklu kalırken, canavarca hisle adam öldürmek suçundan yargılanan sanıklar tutuksuz yargılanmaktadır. Sanıkların tutuklanmalarını talep ediyoruz. TSK’nın davadan haberdar edilmesi gerekmektedir. Önceki duruşmada savunmam sırasında Kürdistan dediğim gerekçesiyle hakkımda suç duyurusunda bulunulmuştur. Olayda da Nezir Tekçi, sırf yöresel kıyafet giydiği için katledilmiştir.”

Tekçi ailesinin avukatlarından Ramazan Demir de “Keşke olay 1995 yılında üstü örtülmeseydi de o zaman adil bir yargılama yapılsaydı. Biz burada dağdaki insanların inmesinden, silah bırakmalarından söz ediyoruz. Barış süreci gündemde. Hakkari mahkemesine güvenlik nedeniyle halen bir kaygılarının olup olmadığının sorularak davanın mahkemesinde görülmesini ve sanıkların tutuklanmalarını talep ediyoruz” dedi.

Adli Tıp İnceleyecek

1’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olay yerinde yapılan keşifte bulunan 6 kemik parçasının insana mı, yoksa bir hayvana mı ait olduğunun tespit edilmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine karar verdi. Heyet, olay yerinde bulunan bez parçalarının da İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda incelenmesini, Nezir Tekçi’nin babası Halit Tekçi’den kan örneği alınıp kemik ve bezde DNA testi yapılmasını kararlaştırdı. Dava iddianamesinin bilgi amaçlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gönderilmesine de karar veren mahkeme Nezir tekçi’nin ailesinin avukatlarının sanıkların tutuklanma taleplerini kabul etmeyerek duruşmayı 17 Ekim 2014 tarihine erteledi.

Yayınlanma tarihi

27 June 2014

Kategori Listesi