Kızıltepe JİTEM Davası: Duruşma 10 Dakika Sürdü, Nisan Ayına Ertelendi

GAZETE KARINCA

90’larda zorla kaybedilen 22 kişinin akıbetinin sorulduğu “Kızıltepe JİTEM Davası” yalnızca 10 dakika sürdü. Tanık Zeynep Yalçınkaya’nın dinlenmesini isteyen mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında 22 insanın zorla kaybedilmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Kızıltepe JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 13’üncü duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, başka bir davadan tutuklu olan sanık Mehmet Salih Kılıçaslan tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Diğer tutuksuz sanıklar duruşmaya katılmazken sanıkların avukatları ve mağdur avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada ilk söz alan mağdur avukatı Erdal Kuzu, önceki duruşmada mahkemenin reddi talebinin mahkeme heyetince reddedildiğini belirterek, mahkeme kararına yapılan itiraza ise 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Ret talebinin reddine ilişkin kararın yerinde olduğu” yönünde karar verdiğini ifade etti.

Talepler Soruldu

Mahkeme, karara ilişkin müşteki avukatlarına taleplerinin olup olmadığını sordu. Bunun üzerine avukatlar ise, bu aşamada herhangi bir taleplerinin olmadığını ifade etti.

Sanık Mehmet Salih Kılıçaslan da, herhangi bir talebinin olmadığını söyledi. Talepleri sorulan, Cumhuriyet Savcısı ve sanık avukatları ise, eksikliklerin giderilmesini istedi.

Duruşma Ertelendi

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada müşteki avukatlarının tanık Zeynep Yalçınkaya’nın dinlenmesi mazeretlerinin kabul edildiğine karar vererek, bir sonraki duruşmada “tanık Yalçınkaya’nın beyanının alınması gerektiği, dosyanın sırf bu nedenle sürüncemede bırakıldığı, talimat yerine getirilmediği takdirde ise ilgililer hakkında yasal işlemlerin yapılacağını” tutanağa geçti.

Bir sonraki duruşma, 26 Nisan’a ertelendi.

Dava Hakkında

20 Temmuz 2014 tarihli iddianame ile açılmış olan davada 1992-96 yılları arasında Kızıltepe’de yasadışı keyfi infaz edilen ve zorla kaybedilen 22 kişinin akıbeti soruluyor.

Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyorlar.


Bu dava ile daha ayrıntılı bilgilere Hafıza Merkezi’nin verileri üzerinden bakabilirsiniz: Dava Özeti, Zaman Çizelgesi ve takip edilen duruşmaların İzleme Raporları

Yayınlanma tarihi

5 February 2018

Kategori Listesi