Kızıltepe JİTEM davasında heyetin çekilmesi istendi

EVRENSEL

Kızıltepe’de 22 kişinin infaz edilmesi ve kaybedilmesine ilişkin Ankara’da devam eden davanın 4. duruşması görüldü. 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada müşteki avukatları mahkeme heyeti için reddi hakim talebinde bulundu. Avukatların bu talebini reddeden heyet, avukatların itiraz etmesi için süre vererek duruşmayı 27 Nisan tarihine erteledi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 1992-1996 yılları arasında Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Komando Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ile ‘Bıçak Timi’ adı verilen köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ve İsmet Kandemir’den oluşan 9 kişilik ekibin 22 yurttaşı infaz etmesi ve kaybetmesine dair yargılandığı Kızıltepe JİTEM davasının 4. duruşması bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Eşref Hatipoğlu duruşma salonunda hazır bulunurken Hasan Atilla Uğur ve Abdürrahim Kurğa SEGBİS sistemiyle bağlandı. HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da duruşmayı izledi.

‘Heyet Güvenilirliğini Yitirmiştir’

Duruşma başında Eşref Hatipoğlu ve Hasan Atilla Uğur’un yargılanması için HSYK’dan izin alınması talebine gelen cevap okundu. HSYK kararının üst düzey asker sanıkların “silahlı örgüt kurmak” ve “tasarlayarak adam öldürmek” suçlarından yargılandıkları için izin alınmasına gerek olmadığı ve doğrudan kovuşturma yapılabileceği yönünde olduğu aktarıldı.

Tüm müştekilerin avukatı Erdal Kuzu, davanın müdahil avukatlarından birinin Tahir Elçi olduğunu ifade ederek “Akademisyenlere bile cadı avı başlattığı bir dönemde geçiyoruz. Buradaki mahkeme heyetinin yargılama yetkisinin olmadığını belirttik. Savcının mutalaasına katılarak HSYK’ya göndermiştiniz. İddianamede yer aldığı gibi HSYK’dan izin istenmemesi gerektiğini söylemiştik. Mahkemenizin ara kararının hukuka aykırı olduğunu söyledik. Mahkeme heyetinin davadan çekilmesini istedik. HSYK’nın kararından sonra mahkemenin yapacağı yargılamanın maddi gerçekiği ortaya çıkarmayacağını ve mahkeme heyetinin daha önce görüşünü beyan ettiğinden dolayı çekilmesini istiyoruz. HYSK kararı üzerinde reddi hakkim talebinde bulunuyoruz “ dedi.
Sanık Eşref Hatipoğlu’nun avukatı ise HSYK kararına itirazda bulunacaklarını dile getirdi.

Talep İncelenecek 

Savcı çekilme ve reddi hakim taleplerinin usule aykırı olduğu gerekçesiyle reddini istedi. Müşteki avukatlarının talebini görüşen mahkeme heyeti “Mahkememizin çekilmesini veya reddedilmesini gerektiren bir durum yoktur. İhsası rey niteliği bulunmuyor” diyerek talebi reddetti. Ret talebine ilişkin inceleme yapılmasına karar veren heyet duruşmayı 27 Nisan tarihine erteledi. Ret talebi Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi inceleyecek.

Yayınlanma tarihi

15 January 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi