Kulp’ta Toplu Mezar

RADİKAL

Diyarbakır’da, Kulp’a bağlı Alacaköy’de köylülerle İHD’liler, toplu mezar bulunduğunu öne sürdü. 1993’te kaybolan 11 köylüye ait olduğu söylenen kemikler ve giysi parçaları, Kulp Savcılığı’na verildi. Türkiye, AİHM’de 11 kayıp için 1 trilyon tazminata mahkûm edilmişti.

DİYARBAKIR – Kulp ilçesine bağlı Alacaköy’de çobanların bir toplu mezarı ortaya çıkardıkları ileri sürdü. Bulunan kemiklerin, 1993’te bir operasyonda gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan 11 köylüye ait olduğu iddia ediliyor.

Mehmet Şah Atala, Nusrettin Yerlikaya, Turan Demir, Behçet Tutuş, Bahri Şimşek, Şerif ve Hasan Avar, Mehmet Salih Akdeniz, Celil Aydoğdu, Ümit Taş ve Abdi Yamuk’un aileleri, 1993 yılında İHD Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak yakınlarının bir operasyonda askerler tarafından gözaltına alındığını söyledi. 2 Kasım 2004’te yeniden İHD’ye başvuran köylüler, Alacaköy’e bağlı Keper mezrası yakınlarında bir toplu mezar bulduklarını ileri sürdü. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş köylülerle birlikte Keper’e gitti. Çok sayıda insan kemiği, mermi kovanı, konserve kutuları ve elbise parçaları bulundu. Bulunan kemikler kamera kaydına alındı ve bölgenin fotoğrafı çekildi.

1 trilyon liralık mahkûmiyet

Köylüler, halen boş olan Alacaköy’e 2001 yılına kadar güvenlik gerekçesiyle gidemedikleri için kaybolanların akıbetleri hakkında bir bulguya rastlayamadıklarını söyledi. Yakınları kaybolanlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurarak Türkiye aleyhine dava açtı. Türkiye kayıp kişilerin gözaltına alınmadığını belirtmesine rağmen AİHM, 11 aileye yaklaşık 1 trilyon lira tazminat ödenmesine karar verdi.

Toplu mezarı bulduğunu iddia eden heyette, İHD Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Abdulkadir Aydın ve kayıp 11 köylünün yakınları bulundu. Perinçek, yanlarında bulunan bir kayıp eşinin, eşinin gözaltına alındığında giydiği giysinin parçasını teşhis ettiğini söyledi.
Olay yerindeki tespiti yaptıktan sonra Kulp’a döndüklerini söyleyen Perinçek, şu bilgileri verdi: “6 Ekim 2003 tarihinde yapılan ve bir bulguya rastlanamayan keşifte yer alan Cumhuriyet Savcısı Hakan Ali Erkan ile durumu görüştük. Savcı, kemik ve diğer malzemelerin ayrı ayrı torbalara konularak, Cumhuriyet Savcılığı’na teslim edilmesini istedi. Bu kemikleri ve aileleri DNA testi için yönlendireceğini belirtti. Aileler, 5 Kasım günü belirtilen yere tekrar giderek, oradaki insan kemikleri ve eşyaları toplayarak Kulp Cumhuriyet Savcılığı’na teslim etti..”

Yayınlanma tarihi

10 November 2004

Kategori Listesi