Kürkçü’den Mazlum ve Öldürülen Çocuklar İçin Soru Önergesi

BİANET

BDP-Blok Mersin milletvekili Kürkçü, başına gaz bombası isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 11 yaşındaki Mazlum Akay’la ilgili olarak İçişleri Bakanı Şahin’in yanıtlaması için TBMM’ye soru önergesi verdi: “Akay’ın ölümüyle ilgili soruşturma açıldı mı?” “1988’den bugüne kaç çocuk güvenlik güçlerinin eylemleriyle öldürüldü?

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP-Blok) Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü, polisin attığı gaz bombası sonucu hayatını kaybeden 11 yaşındaki Mazlum Akay ile ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in cevaplandırması için soru önergesi verdi.

29 Temmuz’da Adana’nın Yüreğir ilçesi Anadolu Mahallesi’nde gerçekleştirilen bir protesto eylemi sonrasında olay yerinin uzağındaki mahalle bakkalından çıkıp evine gitmekte olan Akay, güvenlik kuvvetlerinin attığı gaz bombası kartuşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanarak beş gün sonra hayatını kaybetmişti.

Mazlum Akay, The Guardian gazetesinin konuyla ilgili olarak verdiği haberde yer alan bir istatistiğe göre, 1988’den bu yana Türkiye’de güvenlik güçlerince öldürülen 501. çocuk.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Hakları Komisyonu’nun Haziran 2012’de yayınladığı verilere göre ise 1988’den bu yana en az 552 çocuk, kolluk güçlerinin eylemi sonucu öldürüldü.

Kaç çocuğun yaşam hakkı ihlal edildi?

Kürkçü, soru önergesinde, bu olay ve haberlerden hareketle şu soruları yöneltti:

* Kaç çocuk 1988’den bugüne yaşam hakkı güvenlik güçlerince ihlal edildiği için hayatını kaybetmiştir? Bu ihlallerden kaçı AKP iktidarı sırasında gerçekleşmiştir?

* Kaç güvenlik görevlisi  bu çocukların yaşam hakkını ihlalden sorumlu bulunarak kovuşturmaya uğramış, yargılanmış ve mahkûm edilmiştir?

* Mazlum Akay’ın öldürülmesinden sorumlu tutularak gözaltına alınan, idari ve/veya adli soruşturmaya uğrayan güvenlik görevlileri var mıdır?

* Kaç kişinin yaşam hakkı -kamuoyunda “gaz” olarak genellenen- çeşitli “kimyasal ajanların” toplumsal olaylarda güvenlik kuvvetlerince kontrolsüz ve aşırı kullanımı sonucu ihlal edilmiştir?

* Kaç güvenlik görevlisi toplumsal olaylarda “kimyasal ajanların” kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanımı sonucu gerçekleşen yaşam hakkı ihlalinden sorumlu tutularak adli soruşturmaya uğramıştır? Kaç kişi bu soruşturmalar sonucu adli ya da idari cezalara çarptırılmıştır?

“20 dakika önce kola aldı”

İHD’nin konuyla ilgili raporunda, olayın görgü tanıkları şöyle konuştu:

Bakkal Emine Akdeniz: Bulunduğum sokak ve bitişik üç sokağın tek bakkal işleten esnafıyım. Olaydan 20 dakika önce, komşumun Mazlum Akay isimli çocuğu bakkala geldi ve kola aldı, daha sonra saat 21 sularında tekrar bakkala gelen Mazlum Akay bakkaldan çıktı. Aradan iki dakika geçmeden polislerin sokağın ortasına rastgele gaz bombası attığını gördüm. Her taraf duman içerisinde kaldı. Çocukların bağırtısını duyduğumda dışarı çıktım. Mazlum Akay isimli çocuğun bakkalın 15-20 metre ilerisinde yerde yattığını gördüm ve gazın etkisiyle fenalaşıp içeri girmek zorunda kaldım. Bizim sokağımız caddeden çok uzak ve çok dar bir sokak.  Eylemler daha çok Çukurova caddesinde yapılıyor. Polisin dağıttığı çocuklar sokaklara kaçıyor ve dağılıyorlar ancak, polisin bizleri adeta cezalandırırcasına sokağımıza her pazar günü onlarca gaz bombası atmalarını anlamıyorum.

Mazlum’un arkadaşı Hüsamettin Şengül: Olayın olduğu saatte Mazlumla birlikteydik, polis sokağa gaz bombası sıkıyordu, biz de kaçtık. Kaçarken Mazlum’un başına gaz bombası değdi ve Mazlum yüz üstü yere düştü. Ağzından, burnundan kan akıyordu ben ve bir arkadaşım Mazlumu komşumuzun evine çektik ve ben Mazlumun başına su döktüm sonra komşumuz Saadet Dizman geldi ve Mazlumu kucaklayıp evlerine götürdü. (NV)

Yayınlanma tarihi

10 August 2012

Kategori Listesi

Etiket Listesi