Lice Davası Durduruldu

BİANET

Diyarbakır’dan İzmir’e taşınan Lice davası durduruldu. Hakim, Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu’nu yargılama yetkisi olmadığını belirterek dosyayı HSYK’ya gönderdi.

Lice davası Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 önce gerçekleşen katliamla ilgili davanın ikinci duruşması bugün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın durdurulmasına karar verildi. Sanık avukatının yayın yasağı talebi ise reddedildi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, davanın durumunu bianet’e anlattı:

“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kanunu uyarınca bir ildeki en yüksek kolluk amiri hakim-savcıların hükümlerine tabidir. Onlar da HSYK’nın iznine tabi. HSYK’nın 17 numaralı genelgesiyle durdurma kararı verildi.”

Davanın sanıklarından biri dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu.

Askerler daha önce yargılanmıştı

Avukat Elçi, daha önce de askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılandığını, görevsizlik taleplerinin yasadaki özel hükümlerle reddedildiğini belirtti.

“O dönemde özel yetkili mahkemeler (ÖYM) vardı. ÖYM’ler kapanınca bu kez sanık lehine geçmişe dönük bir karar verildi.”

Önce Eskişehir sonra İzmir

“Zaten 20 yıldır bir soruşturma yapılmadı, fail belirlenmedi, delil toplanmadı. Mağdurlar ve avukatlarının çabasıyla yetersiz de olsa dava açıldı.”

“İlk duruşmada da sanıklar yargı önüne çıkarılmadan duruşma yapıldı. Dava hiçbir güvenlik sorunu olmamasına rağmen önce Eskişehir’e sonra İzmir’e taşındı. Bugün yargılama beklerken, bir duruşma icrası beklerken ne yazık ki kovuşturmanın durdurulmasına karar verildi.”

“Zaten duruşmanın mağdurların ve avukatlarının gıyabında yapılması öngörülmüştü, davet edilmemiştik. Yani duruşmaya taraflardan biri çağrılmadı.”

Elçi, dosyanın HSYK’ya gönderileceğini söyledi ve “kovuşturma izni verileceğini düşünüyorum” dedi.

Yayın yasağı istedi

Bugün İzmir’deki ilk duruşmada söz alan mağdur avukatları, tutuksuz sanıkların tutuklanmasını ve bir sonraki duruşmalara getirilmesini talep etti.

Sanık avukatları ise yargılamanın durdurulmasını ve davayla ilgili yayın yasağı getirilmesini istedi.

Duruşma savcısı da sanıkların bir sonraki duruşmaya davet edilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya saat 14.30’a kadar ara verdi. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme, mağdur avukatlarının tutuklama da dahil tüm taleplerini reddetti ve davanın durdurulmasına karar verdi.

Lice’de ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı.

Öldürülenler arasında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da vardı.

Katliamla ilgili iddianame zamanaşımına bir gün kala kabul edildi, yargılama 21 yıl sonra 16 Ocak’ta başladı.

İddianameye göre saldırıyı, o dönem yetkililerin açıkladığının tersine, PKK yapmadı.

Olayın failleri olarak belirlenen, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Dava Diyarbakır’dan Eskişehir’e, oradan tekrar Diyarbakır’a gönderilmiş, burada Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından dava İzmir’e taşınmıştı. (AS)

Yayınlanma tarihi

13 June 2014

Kategori Listesi