Lice Davası Tekrar Diyarbakır’da

BİANET

“Güvenlik nedeniyle” Eskişehir’e taşınan Lice katliamı davası, Eskişehir’de TMK 10. maddeyle yetkili ağır ceza mahkemesi olmadığından tekrar Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 21 önce gerçekleşen katliamla ilgili dava, güvenlik gerekçesiyle taşındığı Eskişehir’den tekrar Diyarbakır’a gönderildi.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen ay yapılan ilk duruşmada, sanıklar dönemin Alay Komutanı Eşref Hatipoğlu ve Üsteğmen Tünay Yanardağ’ın avukatlarının “güvenliğimiz yok” diyerek davanın başka bir ile alınması talebini değerlendirilmek üzere Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Lice katliamıyla ilgili davanın “güvenlik sebebiyle” Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Eskişehir’e taşınmasına karar verdi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti bugün yaptığı oturumun ardından, Eskişehir’de Özel Yetkili Mahkeme olmadığı için yargılamanın yapılamayacağını belirterek, görevsizlik kararı verdi ve dosyayı yeniden Diyarbakır 8.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Mahkeme bundan sonra yargılamayı ya kendisi yapacak ya da Adalet Bakanlığı’na başvurarak dava dosyasını başka ile gönderilmesini talep edebilecek.

Elçi: Eskişehir’de özel yetkili yok

Eskişehir’e nakil kararının ardından bianet’e konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, davanın Terörle Mücadele Kanunu 10. maddeyle yetkili mahkemece görüldüğünü, Eskişehir’de ise bu tür mahkeme olmadığını, davanın taşınmasının kanunsuz ve hukuksuz olduğunu söylemişti.

“Örgütsel suçtan, özel yetkili mahkemede dava açılıyor, ardından dava özel yetkili mahkemenin olmadığı bir kente taşınıyor. Mahkeme de görevsizlik kararı vermemişken bu karar alınıyor.”

“Ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da Diyarbakır’da güvenlik sorunu olmadığına dair görüş belirtmişti.”

Lice’de ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te 16 kişi öldürüldü, çok sayıda ev ve işyeri yakıldı. Yüzlerce kişi göçe zorlandı.

Katliamla ilgili iddianame zamanaşımına bir gün kala kabul edildi, yargılama 21 yıl sonra 16 Ocak’ta başladı.

İddianameye göre saldırıyı, o dönem yetkililerin açıkladığının tersine, PKK yapmadı.

Olayın failleri olarak belirlenen, dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında “Taammüden öldürme”, “Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik”, “Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (AS)

Yayınlanma tarihi

11 February 2014

Kategori Listesi