Mahkeme: Toplum, Faili Meçhulden Zarar Görmüştür

RADİKAL

Hakkari’de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995 yılında askerler tarafından öldürülmesine ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi sıra dışı bir karar alarak, sivil toplum örgütlerinin müdahillik başvurusunu kabul etti.

Hakkari’de Nezir Tekçi adlı çobanın 1995 yılında askerler tarafından öldürülmesine ilişkin davada Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi sıra dışı bir karar alarak, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) müdahillik başvurusunu kabul etti. Böylece mahkeme, üç hak örgütünün “suçtan zarar gördüğünü” tespit etmiş oldu. İstanbul ’daki Festus Okey davasında, aynı örgütlerin müdahillik talepleri geri çevrildiği için yargılamada Okey’i hiç kimse temsil edememişti. Bu arada, Tekçi’nin ölümüne ilişkin keşif yapılması için uygun de tarih bekleniyor.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 10 Mayıs’ta üçüncü duruşması görülen yargılamada İHD, ÇHD ve ÖDH “suçtan zarar gördüğünü” ifade ederek, müdahillik için başvuruda bulundu. Genellikle yerinde görülmeyen bu talep, mahkeme heyeti tarafından uygun bulundu. Böylelikle üç örgüt, “Çoban Tekçi’nin öldürülmesinden doğrudan zarar görmüş” kabul edildi. Mahkeme ayrıca, Tekçi’nin öldürüldüğü iddia edilen mevkide keşif yapılması için uygun gün belirlenmesi bakımından Yüksekova Başsavcılığı’ndan yanıt bekliyor.
Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde çobanlık yapan Nezir Tekçi, 28 Nisan 1995’te PKK ’lıların yerini göstermesi için askerlerce gözaltına alındı. Bir daha kendisinden haber alınamadı. Baba Halit Tekçi’nin araması da sonuçsuz kaldı. Umutlar tükenmek üzereyken baba Tekçi, 1995’te Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. İfade veren Şahin’in anlatımına göre, Çanakkale Gelibolu’dan Hakkari’ye geçici görevle giden tabura bağlı şekilde operasyona çıkan bölük, Tekçi’yi de operasyona götürdü. Tekçi’nin “PKK’lıların yerlerini bilmediğini” söylemesi üzerine Yüzbaşı Ali Osman Akın, Nezir’i gösterip “Kürt olanlar ateş etsin” dedi. ‘Kemal’ adlı teğmen, Tekçi’nin başına iki el ateş ederek öldürdü. Bedeni de mayınla patlatıldı. Bu ifadeler üzerine emekli albay Akın ve muvazzaf yarbay K.A. hakkında ‘canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek’ten dava açıldı. Dava “ güvenlik ” gerekçesiyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Akın, ilk duruşmada, iddiaları reddetti.

Yayınlanma tarihi

22 May 2013

Kategori Listesi