Medeni Yıldırım Davası “Keşif Raporu” Bekliyor

BİANET

Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım’la ilgili davanın bugünkü duruşmasında, kurumlardan beklenen raporlar mahkemeye gelmediği için bir ilerleme kaydedilemedi. Yıldırım ailesinin avukatı, dosyanın zamanaşımına uğramasından endişeli.

Medeni Yıldırım davasının dördüncü duruşması bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü, duruşma yaklaşık 10 dakika sürdü.

Yıldırım ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ-Baydemir, şimdiye kadarki taleplerinin kabul edilmediğini, olay yeri keşif tutanağının bile mahkemeye ulaşmadığını hatırlattı ve bu gecikmelerin zamanaşımı riskine yol açtığını belirtti.

Mahkeme ise daha önceki kararlarındaki gibi, yine keşif raporu ile Adli Tıp Kurumu raporunun beklenmesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 7 Şubat 2019’da.

“Olay yeri keşfinin sonucunu bilmiyoruz”

Bu sabah 10.00’da başlaması kararlaştırılan duruşma, öğleden sonra 14.00 civarında başlayabildi ve yaklaşık 10 dakika sürdü.

Bugünkü duruşmaya, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Gündüz Yıldırım ile avukatları Reyhan Yalçındağ-Baydemir ve Keziban Yılmaz katıldı.

Tutanağa yansıyan beyanlara göre, Yalçındağ-Baydemir duruşmada şunları söyledi:

“İstinaf öncesi yargılama ve sonrasında birçok talebimiz oldu, taleplerimizin büyük kısmı kabul edilmedi. Taleplerimizi tekrar ediyoruz.

“Lice Asliye Ceza Mahkemesince gerçekleştirilen olay yeri keşfinin sonucunu bilmiyoruz, bilirkişi raporları henüz mahkemeye ibraz edilmedi. Daha fazla sürüncemede bırakılmaması adına tekit [üsteleme/ısrar] yazısı yazılmalı.”

“İki komutan var, asıl sorumlular onlar”

Avukat Reyhan Yalçındağ-Baydemir, atış emri veren sorumlular hakkında işlem yapılmadığına dikkat çekti:

“Yaşam hakkının kasti şekilde ihlal edilmesine rağmen buna layık bir soruşturma yürütülmedi. Delillerin toplanması aşamasından bugüne kadar tüm aşamalarda bu gerçekleşti.

“Her ne kadar karşınızda bir asker varsa da atış emri veren iki üst düzey komutan hakkında işlem yapılmış değildir.

“İş biraz keyfiyete dönmüştür. Aylardır rapor dosyaya ibraz edilmiyor. Benzer dosyalarda böyle böyle zamanaşımı kararlarına ulaşıldı. Aynı akıbetin bu dosya açısından da gerçekleşeceğini görüyoruz.”

Fahriye Gündüz Yıldırım da “Şikayetçiyim. İki komutan var, asıl sorumlular onlardır” dedi.

Karar değişmedi: Raporlar beklenecek

Mahkeme Başkanı Mehmet Selim Eren ise yine raporların beklenmesine hükmetti.

Mahkeme, “Lice Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen dava dosyasının ve keşif tutanağı raporunun gönderilmesinin beklenmesine ve raporlarını henüz sunmayan Adli Tıp ve kriminal uzmanları ile irtibata geçilerek yargılamanın gelmiş olduğu aşama ve suçun niteliği nazara alınarak raporun düzenlenmesinin hızlandırılmasının istenmesine” karar verdi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır, Liceli Medeni Yıldırım 18 yaşındaydı.

28 Haziran 2013’te Diyarbakır Lice ilçesine bağlı Hêzan-Kayacık’ta kalekol yapımını protesto eden ve “Barış İstiyoruz” pankartıyla yürüyen kalabalığa askerler ateş açtı, Medeni Yıldırım öldürüldü. Olayda sekiz kişi de yaralandı.

Önce Lice’de soruşturma açıldı. Yıldırım’la ilgili dosya görevsizlik kararıyla Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Sonra da dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Olaydan bir yıl sonra, Mayıs 2014’te Yıldırım’ın vurulduğu görüntüler ortaya çıktı, jandarmaların kalabalığa ateş açtığı kesinleşti. Öldürülmesinden yaklaşık iki yıl sonra olay yerinde keşif yapıldı. Dava ise ancak Eylül 2015’te açılabildi.

Cumhuriyet Savcısı Yunus Ferhat Sorgut, hazırladığı iddianamede, şüpheli asker Adem Çiftçi’nin “haksız tahrik altında olası kasıtla ateş ederek Yıldırım’ın ölümüne neden olması” nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun kasten öldürmeyi düzenleyen 81. ve olası kasıtı içeren 21/2. maddelerinden yargılanmasını istedi.

Çiftçi savunmasında olay sırasında nizamiye nöbet kulübesinde kendisinin bixi marka silahın başında olduğunu, silahın kurma kolunu çektiğini ancak ateş etmediğini belirterek suçlamayı kabul etmedi.

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan rapor üzerine Kayacık Karakol Komutanı, silah kullanma emri veren Jandarma Özel Harekat Tim komutanı ve karakolda görevli askerler hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” iddiaları başlatılan soruşturmada ise takipsizlik kararı verildi. Takipsizliğe yapılan itirazın kabul edilmesiyle yeniden açılan soruşturma devam ediyor.

Adem Çiftçi Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın altıncı duruşmasında beraat etti. Ancak Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, “Yargılamada eksik inceleme ve değerlendirme yapıldığı”, “Delillerin eksik toplandığı” gerekçesiyle beraat kararını bozarak, eksiklerin giderilmesi için dava dosyasını yerel mahkemeye gönderdi. Yargılama yeniden başladı.

(AS)

Yayınlanma tarihi

13 November 2018

Kategori Listesi