Medeni Yıldırım Davasının Tek Sanığı Beraat Etti

medeniyildirim

EVRENSEL

Lice’de kalekol yapımını protesto sırasında askerin açtığı ateşle hayatını kaybeden Medeni Yıldırım davasında tutuksuz yargılanan sanık beraat etti.

Gezi direnişi döneminde Diyarbakır Lice’de kalekol yapımına yurttaşlar tarafından gösterilen tepki eylemine askerlerce açılan ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım davasında karar duruşması görüldü. Tek sanıklı davada tutuksuz yargılanan sanık Adem Çiftçi beraat ederken, Yıldırım ailesi avukatlarının talebi üzerine etkin bir soruşturma yapılması amacıyla da yeniden suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Kararı Evrensel’e değerlendiren anne Fahriye Gündüz, “Bu adalet değil, hukuk değil, katilleri yargılayamayan bir mahkemeye ben ne diyeyim. 4 saniyede öldürdüler, 4 yılda adaleti getiremediler. Hakkımı helal etmiyorum. Bütün sorumlular yargılanana kadar bu davanın peşini bırakmayacağım” dedi.

‘Her şey ortada, tüm sorumlular cezalandırılsın’

Türkiye’de kitlesel bir şekilde halkın, talepleriyle sokağa çıktığı Gezi direnişi döneminde Lice’de 28 Haziran 2013 yılında yurttaşlar tarafından kitlesel yapılan kalekol yapımına tepki eyleminde askerler yurttaşların üzerine ateş açmıştı. Jandarma özel harekat (JÖH) birimlerinin dahil olduğu saldırıda 10 yurttaş yaralanmış 19 yaşındaki Medeni Yıldırım da hayatını kaybetmişti.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşması dün görüldü. Hakim Mehmet Selim Eren başkanlığında görülen duruşmayı, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Gündüz, ağabey Mehmet Yıldırım, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Gezi Şehit ve Gazileri Platformundan Volkan Kesanbilici ve çok sayıda yurttaş izledi. İzleyiciler, duruşma salonuna üst araması yapılarak alındı. Davanın tek tutuksuz sanığı o dönem er olarak zorunlu askerlik görevini yapan r A.Ç Kocaeli adliyesinden SEGBİS yoluyla duruşmaya katıldı. Savcının mütalaasını yeniden  kabul ettiğini beyan ettiği duruşmada söz alarak konuşan, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Gündüz, “Her şey zaten kayıtlıdır. Her şey meydandadır. Tüm sorumlular cezalandırılsın, ve A.Ç’nin de tutuklanmasını istiyorum” dedi.

Sanık savunması dikkate alınarak beraat…

Yıldırım, ailesi avukatlarından Mehmet Emin Aktar ve Reyhan Yalçındağ da, “Mütalaayı kabul etmiyoruz. A.Ç’nin tutuklanmasını, karakol komutanı ve diğer rütbeliler hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dediler.
Sanık A.Ç’de beraatini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kararda, “Sanık A.Ç’nin üzerine atılı maktul Medeni Yıldırım’a yönelik ‘Olası kastla öldürme’ suçunu işlediğinden bahisle, kamu davası açılmış ise de, iddianamede olayın anlatımı, tanık anlatımları, olay yeri inceleme tutanakları, sanık savunması, mevcut delil durumu itibariyle, olay yerinde ele geçirilen boş kovan ve olay esnasında kullanılan silah sayısı olayın özelliği, CMK 225/1 maddesi uyarınca mahkeme görevinin kapsamının iddianamede unsurları gösterilen fiil ve faile ilişkin olduğu hususu birlikte nazara alınarak kalekol yapımını protesto için gelen kalabalığın, içerisinde bulunan maktulün sanık A.Ç’nin başında olduğu Bixi olarak tabir edilen silahtan çıkan mermiyle vurulduğunun sabit olmadığı, bu itibarla atılı suçu sanığın işlediğinin sabit olmaması nedeniyle CMK 223/maddesi gereğince beraatine” denildi. Ayrıca, Yıldırım ailesi avukatlarının talebi üzerine etkin bir soruşturma yapılması amacıyla da yeniden suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

‘Karar ikinci ölüm haberi gibi…’

Kararı Evrensel’e değerlendiren anne Fahriye Gündüz, “Bu adalet değil, hukuk değil, katilleri yargılayamayan bir mahkemeye ben ne diyeyim. Suçlu biz miyiz şimdi? Benim oğlumun acısı hâlâ taze. Bize 4 saniye hayatta kalabildiğini söylemişlerdi. Bu acıyla aylardır yaşıyorum. 4 saniyede öldürdüler, 4 yılda adaleti getiremediler. Peşini bırakmayacağım. Beni, hayal kırıklığına uğratanlara hakkımı helal etmiyorum. Duruşmada, yaşadığım acıyı anlattım ve ‘Adaletinize kalmış’ dedim. Bu muymuş adalet? Bütün sorumlular yargılanana kadar bu davanın peşini bırakmayacağım” dedi. Medeni’nin ağabeyi Mehmet Yıldırım da, “Kürdistan’da bugüne kadar öldürülen gençlerle Medeni’nin durumu arasında hiçbir fark yoktur. Gençler öldürülüyor. Onları vuranlar bir bir aklanıyor. Bizler gençlerin öldürülmediği, onları öldürenlerin adil yargılandığı bir ortam oluşana dek geri durmayacağız. Mücadele edeceğiz. Bu karar bizim için ikinci kez verilen ölüm haberi oldu. Tüm sorumlular yargılanana dek bu davanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Yayınlanma tarihi

8 November 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi