Musa Anter Cinayeti İddianamesi Hazır

RADİKAL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 yıl önce yazar Musa Anter’in öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun da yaralanması olayıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırladı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 yıl önce yazar Musa Anter’in öldürülmesi, Orhan Miroğlu’nun da yaralanması olayıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırladı.

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. Maddesi ile görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hazırlanan iddianame, 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu.

İddianamede, 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır’ın Seyrantepe semtinde yazar Musa Anter’in öldürülmesi, yazar Orhan Miroğlu’nun da yaralanması olayıyla ilgili geçen yıl Şırnak’ın Kumçatı beldesinde yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanan Hamit Yıldırım, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım, hakkında başka bir davadan dolayı yakalama kararı bulunan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Savaş Gevrekçi sanık olarak yer aldı.

İddianamede, sanıklar hakkında, 765 Sayılı TCK’nın 450 / 4. Maddesi’nde yer alan “Taammüden adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 149/1. Maddesi’ndeki “Halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek” ile “Adam yaralamak” suçlarından da 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, yapacağı incelemenin ardından hazırlanan iddianameyi kabul etmesi halinde, yargılamaya başlanacak.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, şüphelilerden “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve Aziz Turan’ın Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “JİTEM Davası”nda da sanık olarak yargılandıkları hatırlatıldı. Savcı, söz konusu iddianamenin JİTEM Davası ile birleştirilmesini de talep etti.

“JİTEM” Davası 

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak’ta, birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan ve aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan’ın da bulunduğu 16 sanık hakkında, “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” ve “Birden fazla kişiyi öldürmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Anter Anter: Adalet Yavaş Yavaş Yerini Buluyor

Suikastta tetikçilik yaptığı iddiasıyla tutuklu bulunan Hamit Yıldırım, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım, Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Savaş Gevrekçi hakkında ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıl hapis cezası istenen iddianamenin hazırlandığı haberini, bulunduğu İsveç’te telefonla öğrenen Anter Anter, kararın son derece sevindirici olduğunu belirterek “Son derece sevindirici bu karar, bize güzel bir moral oldu. Adalet yavaş yavaş yerini buluyor” dedi.

Anter, ailelerini derinden yıkan bu olayla ilgili 21 yıl sonra gelen kararın heyecanını yaşadığını vurgulayarak, “Bu tüm halkımızı derinden üzen bir olaydı. İnşallah artık sona erecek. Muhteviyatını araştıracağım. Böyle bir karar veriliyor ve cezalar uygulanıyorsa korkunç güzel bir şey bizim için. Türkiye ‘ye giriş yasağımın kaldırılmasının ardından Türkiye’ye geldiğimde duyduğum mutluluğu hissettim. Bunda katkısı olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Allah sizlerden razı olsun” diye konuştu.

Anter Anter’in kızı Rahşan Yorozoğlu Anter de, 21 yıldır bekledikleri kararı duymanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını dile getirdi.

“21 yıl sonra gelen bu karar çok sevindirici. Bu işin arkasındaki insanların da bulunması beklentimiz” diyen Anter, bundan sonra benzer olaylarla karşılaşılmaması temennisinde bulundu. Rahşan Yorozoğlu Anter, şöyle dedi:

“Tetiği çektirenler kim, bu suikastın arkasında kimler var? Bunlar aydınlatılmadığı müddetçe içimiz rahat olmayacak. Bu işin perde arkasındaki kişilerin de bulunmasını istiyoruz. Bunca sene heyecanla bunu bekledik. Benim, kardeşlerimin ve tüm Musa Anter sevenlerin beklediği bu. Senelerdir birçok şeyi biliyorduk ama derdimizi dinletecek kimse bulamadık şimdiye kadar. Artık diğer cinayetlerin de aydınlatılmasını bekliyoruz. Babam bir kurbandı ama diğer kurbanların da nasıl ve kimler tarafından öldürüldüğünü bilmek tüm öldürülenlerin ailelerinin hakkı.”

Yayınlanma tarihi

27 June 2013

Kategori Listesi