Nihat Kazanhan Davası 23 Eylül’e Ertelendi

EVRENSEL

Cizre’de polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasının 8. duruşması Cizre 1. Ağır ceza mahkemesinde görüldü.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde polis kurşunuyla öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasının 8. duruşması Cizre 1. Ağır ceza mahkemesinde görüldü. Güvenlik nedeniyle sanık polislerin getirilmediği duruşmaya Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen, Kazanhan ailesi ve bölge barolarından birçok avukat katıldı.TİHV, Af Örgütü ve Gündem Çocuk Derneği üyeleri de davayı takip etti. Dava 23 Eylül tarihine ertelendi.

Mahkeme Başkanından Polislere: FETÖ’cü müsünüz?

Nihat Kazanhan’ı öldüren tutuklu polis Mehmet Nuh Baki Görmez tutuklu bulunduğu Elmadağ Cezaevinden SEGBİS ile ifadesini verdi. Tutuklu polis daha önceki duruşmalarda verdiği ifadelerini tekrarladığını belirterek tahliyesini istedi. Davanın tutuksuz sanıkları ise görev yaptıkları illerden SEGBİS ile bağlanarak olayın yaşandığı dönemde çatışma bölgelerinde aktif görev aldıklarını ifade ederek davadan beraatlerini istedi. Mahkeme heyetinin tutuksuz sanık polislere FETÖ/PDY kapsamında herhangi bir soruşturmadan geçip geçmedikleri sorusuna polisler, FETÖ ile herhangi bir ilişkilerinin olmadığı cevabını verdi.

Polisler Görevlerini Yapamıyormuş

Sanık polislerin ifadelerinden sonra söz alan sanık avukatı polislerin masum bir çocuğun hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını iddia etti. Polislerin kamu görevi yürüttüğünü belirten sanık avukatı, tutuklu sanık polis için “Müvekkilim ülkemizin önemli süreçlerden geçtiği bugünlerde görevini yapamıyor. Kendisi olayın gerçekleşme şeklini bir bir anlatmış ve olayda bir kasıt olmadığı ortaya çıkmıştır. Müvekkilimin tahliyesini istiyorum” şeklinde konuştu.

‘Soruşturma Derinleştirilsin’

Sanık polisler ve avukatlarının ifadelerinden sonra  söz alan Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi soruşturmanın derinleştirilmesi halinde ortaya başka şeylerin çıkacağını ifade etti. Kazanhan’ın öldürüldüğü gün DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin açıklamasının ardından hendeklerin kapatılmaya başladığını hatırlatan Elçi “Bunun hemen akabinde ilçede bir kaos ortamı yaratmak için bu olayın kirli eller tarafından örgütsel bir şekilde gerçekleştirildiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Elçi tutuksuz sanık polislerin de tutuklanmasını ve soruşturmanın derinleştirilmesini istedi.

‘Çözüm İstemeyenler Nihat’ı Katletti’

Kazanhan’ı katledenlerin çözüm sürecinin rayına girmesini istemeyen güçlerin telkini doğrultusunda hareket ettiklerini düşündüğünü ifade eden avukat Rojhat Dilsiz, sanık polislerin FETÖ ile ilişkilerinin olup olmadığının araştırılmasını istedi.

Devam eden FETÖ  soruşturmalarında on binlerce kişinin açığa alındığını hatırlatan Filiz Ölmez ise yaptığı savunmada, Kazanhan’ın katledilmesinde etkin rol oynayan polislerin görevlerinin başında olmasının anlaşılamayacak bir durum olduğunu ifade etti. Sanık polislerin ifadelerinde diğer sanıkların çalışma arkadaşları olduklarını vurgulayan Ölmez, polislerin davadan sıyrılmak için planlı ve örgütlü çalıştıklarını belirti.

Yargı Cezasızlığa Önayak Oluyor

Diyarbakır Barosu Başkan Vekili Ahmet Özmen ise “Türkiye’de tüm kamu çalışanları ve özellikle kolluk kuvvetleri yargılama karşısında ortak bir pozisyona girmektedir” dedi. Özmen “Kolluk kuvvetleri ‘Ben  devlet adına adam öldürüyorum, ben devlet adına çocuk öldürüyorum, ben devlet adına hak ihlallerinde buluyorum’ şekilde düşünerek kesinlikle yargılanmamaları gerektiğini belirtiyorlar. Kolluk kuvvetlerinin katlettiği insanların davalarında bir cezasızlık ilkesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Yargı da bu cezasızlık ilkesine ön ayak oluyor, etkin rol  oynuyor. Kolluk kuvvetleri de normal bir vatandaş gibi yargılanmalı ve cezası her ne ise almalıdır. Bu mahkemeden adalet çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme, tutuklu sanığın tutukluluğunun devamına, Kazanhan avukatlarının tutuksuz sanıkların tutuklanma talebinin reddine karar vererek mahkemeyi 23 Eylül tarihine erteledi.

Yayınlanma tarihi

12 August 2016

Kategori Listesi

Etiket Listesi